Sports

Thursday’s Modesto area high school and local results

Local

Football

High School

SJS Division I Playoffs

All times 7 p.m., unless noted

Thursday/First Round

No. 8 Tracy 24, No. 9 Turlock 14

No. 7. Gregori 45, No. 11 Franklin 20

Saturday/First Round

No. 13 Modesto at No. 4 Jesuit, 1 p.m.

SJS Division II Playoffs

Thursday/First Round

No. 6 Rocklin 37, No. 11 Downey 7

No. 3 Central Catholic 65, No. 14 Stagg 18

SJS Division III Playoffs

Thursday/First Round

No. 4 Patterson 63, No. 13 East Union 28

No. 2 Manteca 62, No. 15 Rio Americano 21

No. 1 Oakdale 56, No. 16 McNair 12

Today/First Round

No. 11 Rio Linda at No. 6 Los Banos

SJS Division V Playoffs

Thursday/Quarterfinals

No. 1 Sonora 70 No. 8 Highlands 40

No. 5 Colfax 43, No. 4 Orestimba 20

Friday/Quarterfinals

No. 7 Ripon at No. 2 Calaveras

SJS Division VI Playoffs

Thursday/Quarterfinals

No. 4 Modesto Christian 55, No. 5 Gustine 21

No. 2 Escalon 36, No. 7 Mariposa County 6

Today/Quarterfinals

No. 6 Hilmar at No. 3 Summerville

SJS Division VII Playoffs

Thursday/Quarterfinals

No. 4 Woodland Christian 17, No. 5 Big Valley Christian 15

No. 3 Stone Ridge Christian 40, No. 6 Brookside Christian 13

Bye: No. 1 Rio Vista and No. 2 Ripon Chr.

Division I

Tracy 24, Turlock 14

Turlock

0

7

0

7

14

Tracy

14

3

0

7

24

First Quarter

TR – Elias Williams 9 run (Parker Bonin kick)

TR – Williams 4 run (Bonin kick)

Second Quarter

TU – Cameran Sherwood 8 pass from Jonah Kosakiewicz (Dallin Tilby kick)

Fourth Quarter

TU – Kosakiewicz 5 run (Tilby kick)

TR – Trevion Shadrck-Harris 18 pass from Logan Fife (Bonin kick)

Records – Tracy (8-3), Turlock (8-3)

Division II

Central Catholic 65, Stagg 18

Stagg

0

0

18

0

18

Cen. Cath.

35

10

20

0

65

First Quarter

CC – Coleby Garrett 1 run (David Gallegos kick)

CC – Dauson Booker 36 run (Gallegos kick)

CC – Garrett 13 run (Gallegos kick)

CC – Booker 32 run (Gallegos kick)

CC – Garrett 16 run (Gallegos kick)

Second Quarter

CC – Garrett 6 pass from Jordan Barton (Gallegos kick)

CC – Gallegos 46 FG

Third Quarter

S – Lee Webb 2 run (Kick fail)

S – Cameron Deville 26 run (Pass fail)

S – Dominique James 50 pass from Deville (Pass fail)

CC – Dawaiian McNeely 48 run (Gallegos kick)

CC – Kyle Jacklich 6 run (Gallegos kick)

CC – Sithri Price 45 Int (Kick fail)

Records – Central Catholic (9-1), Stagg (7-4)

Division III

Patterson 63, East Union 28

East Union

7

7

7

7

28

Patterson

14

28

21

0

63

First Quarter

P – Phabian Threadgill 13 pass from Gabe Sanchez (Allen Godinez kick)

P – Jacob Vainuku 2 run (Godinez kick)

EU – JoJo Espinosa 1 run (Enrique Perez kick)

Second Quarter

P – Kendrick Bond 16 pass from Sanchez (Godinez kick)

P – Bond 25 run (Godinez kick)

EU – Espinosa 8 run (Perez kick)

P – Bond 6 run (Godinez kick)

P – Joe Okitukunda 37 pass from Sanchez (Godinez kick)

Third Quarter

P – Threadgill 2 run (Godinez kick)

P – Kingston Mamea 2 run (Godinez kick)

P – David Valverde 19 run (Godinez kick)

E – Espinosa 28 run (Perez kick)

Fourth Quarter

E – Isaiah Sholund 1 run (Perez kick)

Records – Patterson (10-1), East Union (7-4)

Oakdale 56, McNair 12

McNair

0

12

0

0

12

Oakdale

14

21

14

7

56

First Quarter

O – Cameron Cherry 8 run (Nathan Richardson kick)

O – Joshua Jacobson (Richardson kick)

Second Quarter

O – Hunter Falconi 42 pass from Marc Dixon (Richardon kick)

O – Cherry 23 run (Richarson kick)

M – Rayshawn Thomas 8 run (Kick fail)

M – Dennis Oyewole 5 run (Pass fail)

O – Jacobson 58 run (Richardson kick)

Third Quarter

O – Cherry 1 run (Richardson kick)

O – Jacobson 25 run (Richardson kick)

Fourth Quarter

O – Oscar Ramos 1 run (Richardson kick)

Records – Oakdale (10-1), McNair (5-6)

Golf

Local Clubs

Dryden Park Women’s Golf Club

Partner's Relay

First: Jennie Clark and Linda Curtis 70

Tied Second: Bobbie Sesma and Ui Cha Iijima 71.5 and Pam Adams and Doreen Gray 71.5

Chip-in: Karen Burch

Turlock Women’s Golf Club

Sweeps - First Round

Results - First: B. Romero 67. Second: K. Hoch 72. Third: P. Glattke 76.

Volleyball

High School

SJS Division I Playoffs

Saturday/Finals

No. 3 Turlock at No. 1 St. Francis, 7:30 p.m.

SJS Division III Playoffs

Saturday/Finals

at Gregori H.S., 6 p.m.

No. 10 El Dorado vs. No. 1 Sonora

SJS Division IV Playoffs

Saturday/Finals

at Gregori H.S., 3 p.m.

No. 2 Bret Harte vs. No. 1 Hilmar

SJS Division VI Playoffs

Saturday/Finals

at St. Francis H.S., Noon

No. 2 Big Valley Chr. vs. No. 1 Woodland Chr.

Water Polo

High School Boys

SJS Divison II Playoffs

Saturday/Championship

at American River College, 1 p.m.

No. 3 Buhach Colony vs. No. 1 Rio Americano

SJS Division III Playoffs

Saturday/Championship

at American River College, 9:30 a.m.

No. 6 Sonora vs. No. 1 Christian Bros.

High School Girls

SJS Division III Playoffs

Saturday/Championship

at American River College, 11:15 a.m.

No. 2 Kimball vs. No. 1 Sonora

Tennis

High School Girls

SJS Division III Playoffs

Finals/Late Thursday

No. 2 Rio Americano 7, No. 1 Manteca 2

SJS Division IV Playoffs

Thursday/Finals

No. 4 Sierra vs. No. 2 Vista del Lago, Postponed

  Comments