Sports

Wednesday’s Modesto area high school, college, local golf, and local bowling results

Local

Bowling

MCHENRY BOWL LEAGUES

MIXED MATCH POINT: James Brodie 269/928, Cindy James 214, Sherri Cole 775; MONDAY MADNESS: Kolman Feichtmeir 256, Joseph Fried 640, Jackie Fried 205/519; DEL RIO: Ryan Dunscomb 225/601, Ken Minjares 225, Kerry Bailey 187/467; MONDAY SCRATCH: Raymond Waring 258/906, Becca Johnson 180, Tina Canatloube 653; TUESDAY TRIPLES: Raymond Whitler 236/652, Kelly Lebherz 227/637; PARAMOUNT: John Perez 255/635, Raquel Shaw 202/534; WED. VETS: Terry McBride 268/629, Glenda Olsen 173/480; MIDWEEK MADNESS: Bob Medeiros 203/572, Bre Sandoval 196, Dallas Marsh 538; RENO MIXED: Jim Marksman 268, Edison Tierra 268/731, Janice Guenther 263/646; WED MIXED FIVE’S: Adam Worsham 255, Tim Noll 653, Martha Baucom 202/550; PIONEER: Theresa Medeiros 174/487; FALL FEST: Ken Franklin 233/598, Rene Desaire 163/456; EL PORTAL: Nancy Maag 185/493, Cindy Kruger 185; BLACK OAK CLASSIC: Travis Morris 277, John Veenstra 953, Pam Schaal 266/883; BLACK OAK LADIES: Kelly Lebherz 257/619; CITY EMPLOYESS: Tracy Hancock 237, Jeff Mills 237, Robert Beaver 675, Beth Jones 247/654; FEDERAL: Sammy Robillos 259, Aaron Schafer 707; SUBURBAN: Gil Clements 214, Gordon Divanian 620, Martha Baucom 193/519; DAIRYMEN: Joe Smith 243/698, Justin VanSpornsen 223/552; SPECIAL OLYPMICS: Jacob Gaddam 216, Martha Rahn 155; RENO BOUND: Derek Martis 245, Will Munford 681, Mary Figures 242, Nicole Nally 675; BLIND BOWLERS: Jacob Gaddam 230/555, Katie Farren 190/462; JR/ADULT: Paul King Sr 190/368, Michelle Creevan 164/284; WEEKENDERS: Chan Pen 256, Nick Kelly 649, Venessa Duenas 222/579; FRIENDLY VILLAGERS: John Heaton 247, Farrin Cummins 624, Anita Hay 173, Gloria Chin 464; YOUNG AT HEART: Bob Goncalves 198/510, Virginia Menchaca 178, Jackie Lieberman 451; SIR: David Brown 250/643; CLASSY LADIES: Janie Casucci 191/492; CROSS POINT: Lonnie Bartels 242, Robert Moore 603, Helen Clouse 167, Janet Spooner 472; PRIME TIMERS: Frank Aguilar 206/515, Donna Trent 179/435

MCHENRY BOWL YOUTH

TUE BUMPERS: Parker Lucas 52; STRIKERS: Jaden Knox 121, Erika Matties 100; WILD ZODIACS: Tyler Posey 145, Caylin Dean 68; JR GOLD DOUBLES: Ashton Russell 258/893, Riley French 258, Vivian Serrano 202/695; THURSDAY TRIOS: Jimmy Brown 198/387, Aleksasha Manabat 159/275; SUPER BUMPERS: T J Teague 94, Genevieve Schilperoort 92; SAT COMICS: Tyler Stanford 142, Emma Arnold 120; PRIME ROLLERS: John Carlos Engracio 179/451, Gracie Hinz 136/356; SUNDAY JR/ADULT: Justin Odom 156/311, Reagan Barber 107/210

YOSEMITE LANES DAY LEAGUES

VETERANS: Bob Neuerburg 295/735, Judy Roberson 181/504; MIDWAY SCRATCH: Ray Gamble 245/673, Camilla Delgado 224, Kelly Lewis 216/582; JALOPY SENIORS: Abe Abston 248, Bob Webser 225/606, Jeanette Vecellio 187, Betty Gerritsen 166/485; MORNING BELLES: Cindy Akers 223, April Doran 513; GOLDEN AGE: Jim Bass 221/634, Patricia Kirschman 235/574; NATIONAL SENIORS: Cliff Marceau 248/673, Roxanne Grubb 234/599; STAIKOFF: Benny Sanchez Jr 258/703

NIGHT LEAGUES

SAN JOAQUIN: Art Graeme 279, Tim Azevedo 257/676, Kellie Prime 206/534; BLACK OAK CLASSIC: Rich Custer 300/832, Sharon Aronson 265/726; COMET: Jim Taliaferro 256/646, Bonnie Garber 242/660; TOWN & COUNTRY: Wayne Garber 300/775; GUYS & GALS: Gary Riley 289/730, Debbie Diel 197, Tassie Parkay 191/526; TELCO: Rob Tillery 286/699; CSA LEAGUE: Raymond Reys 256/725, Marlene Cervantes 162/415; MEXICAN AMERICAN: Mike Feuerstein 263, Carl Stanard 246/688, Bonnie Garber 249/666; GALLO INDUSTRIAL: Andy Webb 269/729, Sharon Aronson 265/728; ROAD RUNNERS: Emilo Nieto 194/355, Janeen Koch 139/235; MAJOR: Rich Custer 278/767, Freddie Irvin 288, Lauren Pixley 203/583; RENO/TAHOE: Scott Eastman 235/614, Cat Eastman 183/510; SUNDAY JR/ADULT: Dwayne Hunter 259/692, Natalie Hunter 212/584; SUNDAY FUN MIXERS: Jake Williams 277/738, Camilla Delgado 2231/593

YOSEMITE LANES YOUTH

STINGRAYS: Carter Christensen 236/613, Sophia Rivera 128/312; FLOUNDERS: Thalia Casteneda 78; SUNDAY JR/ADULT: Jacob Gaddam 238, Nickle Chambers 220/624, Koryn Marquez 175/453

Basketball

College Men

Non-conference/Late Tuesday

Modesto JC 72, Reedley 63

Modesto JC (1-0) – Donte Walker 9, Jaron Dickson 14, Anthony Lewis 6, Nick Obazuaye 16, Ryan Donnelly 8,Mike Easter 3,Jemeil King 14, Rigo Gutierrez 2. 29-63 (4-9) 10-17

Reedley (0-1) – Jaron Bowers 21, Hassan Bolden 4,!Elijah Jefferies 5, Cohen Blythe 4, Ruben Parks 21, Savion Johnson 3, Elijah Clark 2, Braxton Hicks 3. 23-52 (2-22) 15-21

Halftime – Reedley 33, Modesto JC 32. Three-point goals – Modesto JC 4 (Dickson 2), Reedley 2 (Jefferies, Bowers). Rebounds – Modesto JC 40 (Obazuaye 12), Reedley 34 (Parks 12). Assists – Modesto JC 6, Reedley 21 (Bowers 5). Technical foul -- Modesto, Dickson. Total fouls – Modesto JC 22, Reedley 21. Fouled out – None.

College Women

Non-conference/Late Tuesday

Reedley 80, Modesto JC 57

MJC

15

14

8

20

57

Reedley

31

10

21

18

80

Modesto (2-3) – Shealyn Craven 18, Dezmine Washington 3, Makayla Martin 3, Povai Fesili 8, Akaysha Simpkins 5, Jennifer Pedretti 13, Tamara Uti, Tia Patterson 4, Mikaela Jimenez 2. Totals: 21 9-17 57.

Reedley (1-0) – Nyla Curtis 9, Stephanie Cervantes 2, Kaitlyn Guizar 3, I'man Conley 9, Grrmijah Martin 16, Jelani Williford 15, Destiny Paez 3, Jaden Edge, Kristy Berry 8, Zavia Barlow 14. Totals: 32 14-24 80.

Three-point goals – Modesto 6 (Craven 5), Reedley 3. Rebounds – Modesto 31 (Fesili 5), Reedley 57 (Curtis 10, Martin 10). Assists – Modesto 5, Reedley 20 (Williford 4). Total fouls – Modesto 23, Reedley 21. Fouled out – None.

Football

High School

SJS Division I Playoffs

All times 7 p.m., unless noted

Today/First Round

No. 9 Turlock at No. 8 Tracy

No. 11 Franklin at No. 7. Gregori

No. 13 Modesto at No. 4 Jesuit

SJS Division II Playoffs

Today/First Round

No. 11 Downey at No. 6 Rocklin

No. 14 Stagg at No. 3 Central Catholic

SJS Division III Playoffs

Today/First Round

No. 11 Rio Linda at No. 6 Los Banos

No. 13 East Union at No. 4 Patterson

No. 15 Rio Americano at No. 2 Manteca

No. 16 McNair at No. 1 Oakdale

SJS Division V Playoffs

Today/Quarterfinals

No. 8 Highlands at No. 1 Sonora

No. 5 Colfax at No. 4 Orestimba

No. 7 Ripon at No. 2 Calaveras

SJS Division VI Playoffs

Today/Quarterfinals

No. 5 Gustine at No. 4 Modesto Christian

No. 6 Hilmar at No. 3 Summerville

No. 7 Mariposa County at No. 2 Escalon

SJS Division VII Playoffs

Today/Quarterfinals

No. 5 Big Valley Chr. No. 4 Woodland Christian

No. 6 Brookside Chr. at No. 3 Stone Ridge Christian

Bye: No. 1 Rio Vista and No. 2 Ripon Chr.

Golf

Local Clubs

Creekside Ladybugs

1st flight – 1st Pearl Cooper 74; Sue Spengler 75.

2nd flight – 1st Val Guardino 77; Myrna Runyan 79.

Chip-in – Sue Spengler (#1).

Escalon Seniors

Men’s Flight – Dave Martin 39-10-29; Steve Hinton 41-11-30; Scott Anderson 39-9-30.

Women’s Flight – Linda Spengler 39-14-25; Sue Whitmer 42-14-28; Bea Lingenfelter 51-20-29.

FROM TUESDAY

Modesto Muni Niners

First Flight – Sandy Dieker 34; Second Flight – Maria Arevalo 33; Third Flight – 1. Sandy Stankevich 34, 2. Kriss Kindorf 40

Chip Ins - Sue Spengler, Kriss Kindorf; Birdies - Sandy Dieker; Least # of Putts - Sandy Stankevich 13

Del Rio CC

First Flight – Gross: Judy Gregory 102. Net: 1. Cathy Barton 70, 2. Charlotte Brewer 77, 3. Pam Tobias 78

Second Flight – Gross: Karollee Seeger 106. Net: 1. Margaret Dealcuaz 72, 2. Saralee Moorad 74, 3. Debbie Mitchell 78

Closest to the pin: Kristi O'Brien - 2-10.0

Oakdale Golf & Country Club

Tin Cup Scramble

9 Hole Lady, 18 Hole Lady and Senior Man Teams

1. Jerry Gilbreath, Ysabel Rockwell, Julie Coffman 74.1; 2. Bud Uhler, Ernest Rockwell, Candice Lerch 74.2; 3. Jim Whitworth, Alice Teresi, Valerie Hoy 75.7; 4. Dennis Wade, Jan Ballard, Judi Phillips 76.2

Turlock Tee Birds

First Flight – 1. Cory Rucker 33, 2. Laurel Pruitt 36, 3. Diane Arakelian 37

Captain’s Trophy winner for 2017: Cory Rucker

Volleyball

High School

SJS Division I Playoffs

Tuesday/Semifinals

Turlock 3, Pleasant Grove 1

Saturday/Finals

No. 3 Turlock vs. No. 1 St. Francis

SJS Division III Playoffs

Tuesday/Semifinals

Sonora 3, Manteca 1

Saturday/Finals

No. 10 El Dorado vs. No. 1 Sonora

SJS Division IV Playoffs

Tuesday/Semifinals

Hilmar 3, Union Mine 0

Bret Harte 3, Escalon 1

Saturday/Finals

No. 2 Bret Harte vs. No. 1 Hilmar

SJS Division VI Playoffs

Tuesday/Semifinals

Woodland Chr. 3, Stone Ridge Chr. 0

Big Valley Chr. 3, Ripon Chr. 0

Big Valley Chr. 3, Ripon Chr. 0

(25-21, 25-11, 25-19)

Big Valley Christian (29-5) – Kills: Annabelle Camoriano 10. Assists: Maddy Cannon 17. Aces: Cannon 4. Blocks: Aimae Kohler 3. Digs: Macie Hughes 20.

Ripon Christian (18-16) – No stats reported.

Saturday/Finals

No. 2 Big Valley Chr. vs. No. 1 Woodland Chr.

Water Polo

High School Boys

SJS Divison II Playoffs

Wednesday/Semifinals at Tokay HS

Rio Americano 22, Ponderosa 4

Buhach Colony 10, Rocklin 8

Saturday/Championship

at American River College, 1 p.m.

No. 3 Buhach Colony vs. No. 1 Rio Americano

SJS Division III Playoffs

Wednesday/Semifinals at Tokay HS

Christian Brothers 5, Oakdale 3

Sonora 9, Ripon 6

Saturday/Championship

at American River College, 9:30 a.m.

No. 6 Sonora vs. No. 1 Christian Bros.

High School Girls

SJS Division II Playoffs

Tuesday/Semifinals at Johansen HS

Rio Americano 10, Buhach Colony 5

SJS Division III Playoffs

Tuesday/Semifinals at Johansen HS

Sonora 10, Christian Bros. 1

Kimball 9, Dixon 8

Saturday/Championship

at American River College, 11:15 a.m.

No. 2 Kimball vs. No. 1 Sonora

Tennis

High School Girls

SJS Division III Playoffs

Tuesday/Semifinals

Manteca 7, Mira Loma 2

Today/Finals

No. 2 Rio Americano vs. No. 1 Manteca

SJS Division IV Playoffs

Tuesday/Semifinals

Sierra 6, Los Banos 3

Today/Finals

No. 4 Sierra vs. No. 2 Vista del Lago

  Comments