Sports

Sunday’s Modesto area college and high school results

Local

Basketball

College Women

Non Conference - Exhibition

San Jose State 83, Stanislaus State 72

Stan St.

12

20

20

20

72

San Jose

18

23

20

22

83

San Jose State - Myzhanique Ladd, 12, Fieme’a Hafoka 11, Mikaylah Wilson 11, Taylor Turney 10, Analyss Benally 9, Hallie Gennett 9, Cydni Lewis 5, Danae Marquez 5, Alexis Harris 4, Courtesy Clark 3, Andrea Kohlhaas 3, Megan Anderson 1, Helenya Hill 0. Total: (39-115, 14-30) 83.

Stanislaus State - Letty Infante 16, Kyanna Davis 11, Carina Baylon 9, Brittney Livingston 9, Zahria Hendrix 6, Lizzy Alexander 5, Kaitlin Dadalt 5, Caitlin Keding 5, Eriks Larsen 5, Aleseana Whitney 1, Angelica Baylon 0, Samantha Rudd 0, Vantajia Warren 0. Total: (30-92, 16-26) 72.

3-Pt. Goals: San Jose St. 9 (Benally and Gennett 3), Stanislaus St. 4 (Alexander, Davis, Hendrix, Keding). Assists: San Jose St. 22 (Ladd and Turney 5), Stanislaus St. 16 (Hendrix 6). Rebounds: Stanislaus St. 57 (Larsen 9), San Jose St. 49 (Ladd 10). Blocks: San Jose St. 3 (Lewis 3), Stanislaus St. 2 (Hendrix, Livingston). Total Fouls: San Jose St. 23, Stanislaus St. 22. Fouled Out: None.

Volleyball

College

CCAA/LATE SATURDAY

Stanislaus State 3, Humboldt State 0

(25-18, 25-11, 25-20)

Stanislaus State (3-21, 3-13 CCAA) – Kills: Sara Schell 10. Assists: Jordan Tilley 19. Aces: Hailey Gruetzmacher and Schell 2. Blocks: Sierra Adams 5. Digs: Tilley 13.

Humboldt State (3-17, 2-12 CCAA) – Kills: Alex Lolland 9. Assists: Taylor Yancey 12. Aces: Odelia Ryan and Sarah Shivley 1. Blocks: Janelle Ayala 5. Digs: Shivley 10.

High School

SJS Division I Playoffs

Tuesday/Semifinals

No. 7 Pleasant Grove at No. 3 Turlock

SJS Division III Playoffs

Tuesday/Semifinals

No. 4 Manteca at No. 1 Sonora

SJS Division IV Playoffs

Tuesday/Semifinals

No. 4 Union Mine at No. 1 Hilmar

No. 11 Escalon at No. 2 Bret Harte

SJS Division VI Playoffs

Tuesday/Semifinals

No. 4 Stone Ridge Chr. at No. 1 Woodland Chr.

No. 6 Ripon Chr. at No. 2 Big Valley Chr.

Water Polo

High School Boys

SJS Divison II Playoffs

Wednesday/Semifinals at Tokay HS

No. 3 Buhach Colony vs. No. 2 Rocklin

SJS Division III Playoffs

Wednesday/Semifinals at Tokay HS

No. 4 Oakdale vs. No. 1 Christian Brothers

No. 6 Sonora vs. No. 2 Ripon

High School Girls

SJS Division II Playoffs

Tuesday/Semifinals at Johansen HS

No. 5 Buhach Colony vs. No. 1 Rio Americano

SJS Division III Playoffs

Tuesday/Semifinals at Johansen HS

No. 4 Christian Bros. vs. No. 1 Sonora

Tennis

High School Girls

SJS Division III Playoffs

Tuesday/Semifinals

No. 5 Mira Loma at No. 1 Manteca

SJS Division IV Playoffs

Tuesday/Semifinals

No. 4 Sierra at No. 1 Los Banos

  Comments