High School Sports

Wednesday's High School Results

BASEBALL

DIVISION I

Tracy 2, Davis 0

Tracy 000 001 1 -- 2 6 2

Davis 000 000 0 -- 0 5 1

Kyle Hassna, Kyle Moses (6) and Ricky Diaz, Hassna (6); Ryan Stice and Martin Gonzales. WP -- Hassna. LP -- Stice.

Tracy (21-7) -- Tanner Turner 3b, run; Moses RBI; Jacob Valdez 2-3; Robert Emerson 2b, RBI

Davis (20-7) -- Jake Hawkins 2-2


SOFTBALL

Sac-Joaquin Section Playoffs

Division V/Wednesday

(Arnaiz Stadium-Stockton)

First Round

Escalon 6, Linden 2

Linden 000 000 2 -- 2 4 4

Escalon 200 103 x -- 6 8 2

Audrianna Solari and Megan Davey; Caitlin Brooks and Kattie Schmidig.

Linden (17-9) -- Solari 2b, RBI.

Escalon (24-3) -- Lounette Jackson 3-3, 2 2b, RBI; Brooks 2-4, 2b, RBI.


Hilmar 2, Hughson 1

Hilmar 000 002 0 -- 2 6 0

Hughson 000 000 1 -- 1 3 2

Alicia Paine and Stesha Brazil; Alyssa Coelho and Erica Mireles.

Hilmar (20-3) -- Brazil 2 RBI.

Hughson (19-8) -- Jesse Sill RBI.


Calaveras 2, Gustine 0

Gustine 000 000 0 -- 0 1 0

Calaveras 000 002 x -- 2 2 0

Jenny Barboa and Caitlin Rowton; Beth Vaccarezza and Blair Baker.

Gustine (10-14)

Calaveras (23-3) -- Cecily Basques 3b, RBI, run.


Patterson 7, Argonaut 6

Argonaut 000 004 2 -- 6 7 2

Patterson 100 204 x -- 7 8 1

Christina Corsaletti, Megan Carter (6) and Stormy Sergent; Kayla Souza, Mandy Sifuentes (7) and Samantha Kramer.

Argonaut (16-12) -- Cami Petriello HR, 4 RBI; Cassie Curran 2 RBI; Chelsea Dalman 2b.

Patterson (22-3) -- Jessyca Rico 2-3, 2b, 2 runs, RBI; Sifuentes 2b, RBI; Anayancy Jara 2-4, run, RBI; Leslie Scheuber 2-3; Samantha Kramer 2b, RBI.


Second Round

Calaveras 5, Hilmar 2

Hilmar 000 020 0 -- 2 4 1

Calaveras 300 110 x -- 5 6 2

Alicia Pain and Stesha Brazil; Beth Vaccarezza and Blair Baker.

Hilmar (20-4) -- Brittany Balswick 2-3, RBI.

Calaveras (24-3) -- Tanna Bindi 2-3, HR, 3 RBI; Carly Panos 3b; Samantha Golston 2-3, 2b, RBI.


Escalon 2, Patterson 0

Patterson 000 000 0 -- 0 1 0

Escalon 000 002 0 -- 2 5 1

Mandy Sifuentes and Samantha Kramer; Caitlin Brooks and Kattie Schmidig.

Patterson (22-4) -- Sifuentes 1-3.

Escalon (25-3) -- Lounette Jackson 2b, 2 RBI; Brooks 2b.


Track and FieldTrans-Valley League Championships

At Delta College

Boys

Team Scores -- Riverbank 116, Escalon 110 ½, Ripon 64 ½, Hughson 41, Modesto Christian 2.

110 h -- 1. Shawn Focht, Escalon 15.87; 2. Gary Peters, Hughson 15.94; 3. Philip Plott, Escalon 16.27.

1600 -- 1. Matt Barnum, Escalon 4:36; 2. Chris Nunez, Riverbank 4:38; 3. Alex Reyes, Riverbank 4:41.

4x100 -- 1. Ripon 44.78, 2. Escalon 45.82, 3. Hughson 46.57.

400 -- 1. Eddie Martin, Ripon 52.97; 2. Kieran Pierce, Hughson 54.09; 3. Victor Serrano, Ripon 54.56.

100 -- 1. Donovan Wallace, Riverbank 10.6 (New Meet Record); 2. Eddie Martin, Ripon 11.12; 3. Matt Blakely, Escalon 11.34.

300 hurdles -- 1. Shawn Focht, Escalon 43.26; 2. Jacob Carlson, Ripon 43.45; 3. Philip Plott, Escalon 44.09.

800 -- 1. Chris Nunez, Riverbank 2:05.46; 2. Victor Serrano, Ripon 2:06.21; 3. Matt Barnum, Escalon 2:06.66.

200 -- 1. Donovan Wallace, Riverbank 21.93; 2. Eddie Martin, Ripon 22.82; 3. Matt Blakely, Escalon 23.18.

3200 -- 1. Alex Reyes, Riverbank 10:30; 2. Jacob Hodges, Riverbank 10:35; 3. Matt Barnum, Escalon 11:07.

4x400 -- 1. Escalon 3:35, 2. Riverbank 3:38, 3. Hughson 3:45.

Shot Put -- 1. Jose Moreno, Riverbank 45'2"; 2. Bryce Heckman, Ripon 41'10"; 3. Bill Bairos, Riverbank 41'5".

High Jump -- 1. Casey Henke, Escalon 5'8"; 2. David Pickhartz, Escalon 5'8"; 3. Doyle Niu, Escalon 5'4".

Long Jump -- 1. Donovan Wallace, Riverbank 21'4"; 2. Casey Henke, Escalon 19'1"; 3. Josh Buchanan, Riverbank 18'4".

Discus -- 1. Brandon Cavanaugh, Escalon 146'3"; 2. Jose Moreno, Riverbank 128'10"; 3. Bryce Heckman, Ripon 124'.

Triple Jump -- 1. Donovan Wallace, Riverbank 42'6"; 2. Gary Peters, Hughson 41'9"; 3. Philip Plott, Escalon 40'4".

Pole Vault -- 1. Casey DeYoung 12'6"; 2. Jason Diniz 12'; 3. Kyle Jensen, Hughson 11'6"; Seth Munoz, Riverbank 11'6".


Girls

Team Scores -- Riverbank 118, Hughson 107, Ripon 40, Modesto Christian 36, Escalon 33.

100 h -- 1. Kasey Fisher Hughson, 15.83; 2. Erikka Garza, Riverbank 16.60; 3. Vanessa Alvarez, Hughson 17.70.

1600 -- 1. Becky Hobby, Hughson 5:28; 2. Tayler Anderson, Riverbank 5:40; 3. Perl Rivers, Escalon 5:41.

4x100 -- 1. Riverbank 53.46; 2. Ripon 53.78; 3. Modesto Christian 55.09.

400 -- 1. Taryn Garza, Modesto Christian 61.00; 2. Khrista Delucchi, Escalon 62.48; 3. Giselle Persak, Modesto Christian 63.58.

100 -- 1. Kayla Vadnal, Ripon 13.33; 2. Alicia McPherson, Ripon 13. 62; 3. Gemma McHugh, Riverbank 13.67.

3200 -- 1. Becky Hobby, Hughson 12:39; 2. Lizzie Uscanga, Riverbank 12:50; 3. Aubrey Fisher, Hughson 13:02.

300 Hurdles -- 1. Kasey Fisher, Hughson 49.76; 2. Erikka Garza, Riverbank 51.99; 3. Genisa Contreras, Riverbank 53.00.

800 -- 1. Rebekah Groen, Modesto Christian 2:25; 2. Kathleen Brooks, Hughson 2:26; 3. Becky Hobby, Hughson 2:30.

200 -- 1. Khrista Delucchi, Escalon 27.39; 2. Kayla Vadnal, Ripon 27.41; 3. Giselle Persak, Modesto Christian 27.60.

4x400 -- 1. Hughson 4:24.7; 2. Riverbank 4:29; 3. Ripon 4:37.

Pole Vault -- 1. Kasey Fisher, Hughson 8'6; 2. Emily Hobbs, Ripon 8'; 3. Vanessa Alvarez, Hughson 8'.

Discus -- 1. Jennifer Manriquez, Riverbank 103'8"; 2. Christy Hobby, Hughson 99'3"; 3. Stefany Anserlian, Escalon 95'4".

Triple Jump -- 1. Tora Robertson, Riverbank 33'11"; 2. Kasey Fisher, Hughson 33'7"; 3. Stesha Orr, Riverbank 29'5".

Shot Put -- 1. Jennifer Manriquez, Riverbank 31'5"; 2. Kendra Barth, Riverbank 31'; 3. Christy Hobby, Hughson 29'9".

High Jump -- 1. Valerie Moore, Modesto Christian 4'11"; 2. Stesha Orr, Riverbank 4'6"; 3. Tiffany Edgar, Riverbank 4'4"; Rebekah Lee, Hughson 4'4".

Long Jump -- 1. Essence White, Ripon Christian 16'10"; 2. Tora Robertson, Riverbank 14'5"; 3. Lexi Sai, Hughson 13'10".

  Comments