Sports

Friday's High School Results

Boys Basketball

Save Mart Classic

Buhach Colony 55, S. Lake Tahoe 52

S. Lake Tahoe -- Anthony Stangnaro 11, Chris Eldan 4, Daniel Valejo 14, Vincent Campollino 19, Corey Wells 2, Thomas Eidam 2. Totals: 17 3-9 52.

Buhach Colony (5-4) -- Brendan Wilkins 2, Hadari Peterson 5, Jordan Hauffman 16, DeMario Porter 8, Levi Pollack 10, Braden Williamson 13, Adrian Gonzales 2. Totals: 17 14-26 55.

S. Lake Tahoe 6 19 10 7 -- 52

Buhach Colony 14 16 11 14 -- 55

3-Point Goals: S. Lake Tahoe 5 (Eldan 1, Valejo 4); Buhach Colony 2 (Porter 1, Williamson 1). Team Fouls: S. Lake Tahoe 22, Buhach Colony 14. Fouled Out: None.

JV -- Buhach Colony 46, Golden Valley 42.

Escalon 57, Gustine 39

Escalon (1-4) -- Justin Machado 2, Tim Bacay 4, Armando Becerra 8, John Segale 7, Mike Martinelli 2, Spencer Franceschetti 2, Phillip Quiroz 2, Brandon Shaw 2, Justin Gutierrez 5, Matt Blakeley 2, Doyle Niu 6, James Harrison 15. Totals: 21 13-21 57.

Escalon 23 15 12 7 -- 56

Gustine 10 4 3 22 -- 39

3-Point Goals: Escalon 2 (Segale, Becerra); Gustine 3. Team Fouls: Escalon 12, Gustine 15. Fouled Out: None. Rebounds: Escalon (Harrison 14).

JV -- Escalon won.

S. Lake Tahoe 46, Escalon 41, Thurs.

S. Lake Tahoe -- Klug 2, Stagans 15, Erav 4, Valejo 2, Erjian 4, Dupree 1, Capellino 14, Wells 4. Totals: 18 8-17 46.

Escalon -- Tim Bacay 2, Armando Becerra 10, Mark Martinelli 12, Matt Blakely 4, Doyle Niu 4, James Harrison 9. Totals: 12 17-30 41.

S. Lake Tahoe 11 15 10 10 -- 46

Escalon 16 12 6 7 -- 41

3-Point Goals: S. Lake Tahoe 2 (Capellino 2). Team Fouls: S. Lake Tahoe 11, Escalon 7.

Hilmar Christmas Classic

Brookside Chr. 61, Hilmar 53

Brookside Chr. -- Burse 17, Hill 21, Brown 7, Scott 10, Hamlet 1, Fullard 2, Britton 2. Totals: 24 6-9 61.

Hilmar (6-3) -- Quinton McCown 4, Daniel Johnson 4, Luke Lamarre 17, Curtis Sweeten 2, Justin Rodrigues 20, Jordan Jepson 6. Totals: 19 10-14 53.

Brookside Chr. 18 15 8 20 -- 61

Hilmar 10 15 19 9 -- 53

3-Point Goals: Brookside Chr. 5 (Burse 3, Brown, Scott); Hilmar 5 (Johnson, Rodrigues 4). Team Fouls: Brookside Chr. 15, Hilmar 15. Fouled Out: Rodrigues.

Big Valley Chr. 71, Calvary Temple 42

Calvary Temple (0-3) -- J. Williams 12, Moya 12, Kennedy 6, Prescott 5, Sharma 5, Nelson 2 . Totals: 16 7-8 42.

Big Valley Chr. (7-2) -- Tucker Richardson 18, Jared Lunsford 18, Stephen Bryant 11, James Feeney 7, Quinn Harter 6, Jordan Warner 5, Corey Wells 2, Daniel Griggs 2, Daniel Singleton 2. Totals: 31 1-4 71.

Calvary Temple

7 4 16 15 -- 42

Big Valley Chr. 22 17 15 17 -- 71

3-Point Goals: Calvary Temple 3 (Prescott 1, Moya 1, Sharma 1); Big Valley Chr. 8 (Bryant 3, Lunsford 2, Richardson 2, Feeney 1). Team Fouls: Calvary Temple 5, Big Valley Chr. 8. Fouled Out: None. Rebounds: Big Valley Chr. 47 (Feeney 10). Assists: Big Valley Chr. 22 (Bryant 5, Harter 5). Steals: Big Valley 13 (Lunsford 5).

Ed Hopkins Tournament

Franklin-S 71, Livingston 68

Livingston (2-6) -- Josh Avina 7, Francisco Mendoza 2, Brian Rivera 19, Harnarinder Johal 13, Gurpreet Sangha 9, Jacob Naldi 8, Derrick Griffith 4, Ariel Hernandez 6. Totals: 26 9-13 68.

Franklin-S -- Jerome Mayfield 4, Jeff Covarruvias 10, Xavier Wilford 18, Raymond Zuelta 6, Juan Carlos Gonzalez 4, Fabian Garcia 20, Carlos Rodriguez 2, Jerreal Brown 6, Jameel Bailey 1. Totals: 29 11-16 71.

Livingston 12 22 19 15 -- 68

Franklin-S 19 17 19 16 -- 71

3-Point Goals: Livingston 7 (Avina, Rivera 3, Sangha 3); Franklin-S (Wilford, Garcia). Team Fouls: Livingston 13, Franklin-S 13.

Granada Tournament

Ripon 57, St. Elizabeth 51

St. Elizabeth -- Dave Douglas 8, Chailes Johnson 2, Sam Blackman 7, Mick Hicks 5, Damon Jones 3, Ed Thomas 16, Chioke Walker 10. Totals: 23 3-9 51.

Ripon (4-2) -- Matt Ratto 8, Ryan Baker 18, Dane Wells 7, Kyle Wagner 8, Chris Poretti 4, Efren Sifuentes 10, Ryan Alexander 2. Totals: 21 12-24 57.

St. Elizabeth 11 10 17 13 -- 51

Ripon 12 10 15 20 -- 57

3-Point Goals: St. Elizabeth 2 (Jones 1, Walker 1); Ripon 3 (Ratto 1, Sifuentes 2). Team Fouls: St. Elizabeth 24, Ripon 14. Fouled Out: Blackman.

Les Curry Invitational

Downey 45, Kennedy 41

Kennedy -- Collin Kono-woo 5, D.J. McGee 2, Glenn Stout 7, C.J. Brown 5, Justin James 4, Diere Bentley 18. Totals: 16 7-11 41.

Downey (4-2) -- Mason Henningan 2, Nick O'Brien 8, Yuji Williams 4, Joe Hardee 7, Booker Hinton 14, Brett Butler 4, Joe Napoleon 4, Chris Klein 2. Totals: 17 8-13 45.

Kennedy 22 6 7 6 -- 41

Downey 12 10 13 10 -- 45

3-Point Goals: Kennedy 2 (Kono-woo, Bentley); Downey 3 (O'Brien, Hardee 2). Team Fouls: Kennedy 14, Downey 15. Fouled Out: None.

Denair Tournament

Denair 53, Oakdale 41Oakdale -- Bryce Gerhardt 6, Justin Melo 2, Jon Miller 8, Justin Beeck 5, Garrett Porter 4, Tanner Combs 2, Nathan Madison 3, Jesse Ruiz 1, Taylor Sorenson 7, Jon Brunk 3. Totals: 12 13-21 41.

Denair (5-4) -- Jared Martinez 4, Alex Correia 15, Mason Wooten 18, Jared Wilcox 8, Juan Galvan 8. Totals: 15 22-33 53.

Oakdale 8 10 7 16 -- 41

Denair 14 19 15 5 -- 53

3-Point Goals: Oakdale 4 (Miller 2, Sorenson, Brunk; Denair 1 (Wooten). Team Fouls: Oakdale 25, Denair 17. Fouled Out: Rodney Perigia, Miller, Combs (O). Rebounds: Denair 24 (Correia 7, Wilcox 7). Assists: Denair 6 (Wooten 3). Steals: Denair 18 (Wooten 6).

Atwater Tournament

Waterford 70, Manteca 56

Manteca -- Kiwi Gardner 11, Matt Gomez 3, Daniel Chavez 3, David Mills 3, Jerry Hernandez 6, Elan Ferguson 11, Eric Watts 3, Dominic Barnes 10, Jorge Castro 6. Totals: 21 6-10 56.

Waterford (4-5) -- Jeff Dixon 4, Adam Baldwin 7, C.J. DeDeaux 20, Kyle Hopper 7, Zack Fowler 14, Jordan Logan 18. Totals: 28 10-19 70.

Manteca 14 11 12 19 -- 56

Waterford 12 22 11 25 -- 70

3-Point Goals: Manteca 8 (Gardner 3, Gomez, Chavez, Mills, Hernandez, Watts); Waterford 4 (DeDeaux, Logan 3). Team Fouls: Manteca 22, Waterford 13. Fouled Out: Barnes, Castro (M).

JV -- Patterson d. Waterford

Nonconference

East Union 52, Enochs 41

Enochs -- Taylor Wasden 12, Dylan Fads 2, Demetrius Prunty 8, Marcus Bell 8, Scott Robertson 11. Totals: 16 4-4 41.

East Union (3-5) -- Ricky Inderbitzin 9, Tyler Bylow 4, Garrett Jones 20, Nick Konradi 9, Cody Lee 2, Eugene Alston 8. Totals: 16 16-27 52.

Enochs 9 2 17 13 -- 41

East Union 10 13 10 19 -- 52

3-Point Goals: Enochs 5 (Wasden 4, Robertson); East Union 4 (Jones 2, Bylow, Inderbitzin). Team Fouls: Enochs 16, East Union 7. Fouled Out: Bell (Enochs). Rebounds: East Union 19 (Konradi 9). Assists: East Union 7 (Bylow 3). Steals: East Union 13 (Alston 5).

JV -- East Union won.

Freshmen -- Enochs won.

Sonora 51, Riverbank 27

Sonora -- V. Navarro 6, K. Canaday 2, C. Rosenfield 6, T. Thrift 7, N. Armell 10, M. Relei 3, B. Evans 12, E. Segerstram 2, S. Palmer 3. Totals: 19 11-15 51.

Riverbank (2-5) -- Eric Page 6, Mohamed Ali 6, Chris Mitchell 5, Francisco Pineda 6, Evan Gunther 4. Totals: 11 1-2 27.

Sonora 11 13 20 7 -- 51

Riverbank 11 4 2 10 -- 27

3-Point Goals: Sonora 2 (Thrift 1, Relei 1); Riverbank 4 (Pineda 2, Page 2). Team Fouls: Sonora 7, Riverbank 15. Fouled Out: None.JV -- Sonora won .

West 62, Beyer 49

West -- Darius Turner 6, Kevin Steele 3, Michael Thornton 5, Frankie Bonifacio 8, Terrance Jones 19, Andre Bolton 14, Kyle VanDrimmelen 4, Alfonzie Young 3. Totals: 19 6-11 62.

Beyer (3-5) -- Blake Barber 3, Scotty Schendel 8, Dom Rossi 12, Vince Roberts 7, Marty Pineda 1, Chad Downey 2, Brian Garbez 16. Totals: 7 11-18 49.

West 11 13 22 16 -- 62

Beyer 14 14 17 4 -- 49

3-Point Goals: West 6 (Steele 1, Bonifacio 2, Jones 1, Bolton 2); Beyer 8 (Barber 1, Schendel 2, Rossi 3, Roberts 2). Team Fouls: West 19, Beyer 13. Fouled Out: None. Rebounds: West 34; Beyer 26 (Barber 6). Assists: Beyer 15 (Barber 9). Steals: Beyer 5 (Barber 2).

Sierra 61, Pitman 43

Pitman (7-2) -- Ryan Clay 3, Andre Mattson 2, Auston Keaton 17, Sam Madden 6, Adam Amifar 2, Matt Lavender 5, Adam Lewallen 8. Totals: 13 15-18 43.

Sierra (6-1) -- Christian Williams 24, Adonis Brown 11, Eddie Morales 6, Austin Nogueira 5, Nevin Sahota 11, Surge Veretennikov 4. Totals: 18 20-24 61.

Pitman 9 10 7 17 -- 43

Sierra 26 8 9 18 -- 61

3-Point Goals: Pitman 2 (Madden 2); Sierra 5 (Williams 2, Sahota 2, Nogueira 1). Team Fouls: Pitman 18, Sierra 20.

JV -- Pitman won.

Freshmen -- Pitman won.

Girls Basketball

Ceres Lions Club Tournament

Bret Harte 56, Atwater 34

Bret Harte (5-2) -- Sarah Spellenberg 7, Amy Orr 7, Jamie Patton 1, Cydney Aardal 4, Hattie Anderson 2, Katie Gott 13, Wendie Canez 14, Alex Ballard 7, Sonya Garrison 1. Totals: 24 7-17 56.

Atwater -- Tyler 2, Cooksey 7, Perez 2, Jenkins 2, Saephanh 9, Madayag 4, Florez 5, Carrera 3. Totals: 11 10-19 34.

Bret Harte 11 14 18 13 -- 56

Atwater 5 14 6 9 -- 34

3-Point Goals: Bret Harte 5 (Spellenberg, Orr 2, Canez 2); Atwater 2 (Cooksey, Florez). Team Fouls: Bret Harte 21, Atwater 16. Fouled Out: None. Rebounds: Bret Harte 41 (Ballard 10); Atwater 34. Assists: Bret Harte 17 (Canez 5). Steals: Bret Harte 10 (Canez 3).

Ceres 43, Hughson 37

Hughson (6-2) -- Stark 5, Tucker 3, Hobby 8, Birchall 7, Cardoza 2, Thomas 5, Dawson 7. 12 8-15 37.

Ceres (5-4) -- Aimee Gunzenhauser 2, Brittany Lusk 10, Jamie Beck 8, Jode Johnson 8, Kaylee Brown 15. 14 15-22 43.

Hughson

4 10 7 16 -- 37

Ceres

19 11 4 9 -- 43

3-point goals: Hughson 1 (Thomas), Ceres 0. Total Fouls: Hughson 14, Ceres 19. Fouled Out -- Birchall.

Bradshaw Tournament

Big Valley Chr. 42, Lindhurst 36

Lindhurst -- Music 3, Hernandez 6, Bense 10, Sweezer 17. Totals: 15 6-17 36.

Big Valley Christian (5-4) -- Megan Palmer 15, Moana Schietinger 6, Victoria Nyberg 9, Kristen Dadesho 8, Brittany Miller 2, Megan Countryman 2. Totals: 19 3-10 42.

Lindhurst 12 4 5 15 -- 36

Big Valley Chr. 8 13 12 9 -- 42

3-Point Goals: Lindhurst 0; Big Valley Chr. 1 (Nyberg). Team Fouls: Lindhurst 13, Big Valley Chr. 14. Fouled Out: None. Rebounds: Big Valley Chr. 13 (Palmer 4, Dadesho 4). Assists: Big Valley Chr. 4 (Schietinger 2). Steals: Big Valley Chr. 5 (Nyberg 3)

Northgate Tournament

Linden 73, Acalanes 50

Linden (4-5-2) -- Angelica Figueroa 14, Jordan Baca 17, Michelle Knipper 9, Melissa Orgon 13, Christine Corradi 3, Bridgette Hughes 17. Totals: 29 4-4 73.

Acalanes -- Hardwood 3, Bruzzone 16, Neff 10, Appert 2, Rangel 3, Wagestaff 9, Gerracen 8. Totals: 18 6-10 50.

Linden 14 22 19 18 -- 73

Acalanes 14 15 11 11 -- 50

3-Point Goals: Linden 11 (Hughes 5, Baca 3, Knipper, Orgon, Corradi); Acalanes 8 (Bruzzone 3, Neff 2, Rangel, Wagestaff 2). Team Fouls: Linden 13, Acalanes 3. Fouled Out: None. Rebounds: Linden 21 (Baca 6). Assists: Linden 15 (Figueroa 5). Steals: Linden 15 (Baca 4).

Nonconference

Sonora 43, Livingston 28

Livingston (7-2) -- Ashley Thompson 7, Negi Zareo 2, Olivia Andam 13, Denise Pulido 6. Totals: 12 4-10 28.

Sonora (6-2) -- Adrianne LeBlanc 12, Kelli Keefe 2, Alison Perry 11, Kristen Hall 2, Btittany Malone 6, Hannah Blume 8, Lacey Mahan 2. Totals: 17 7-15 43.

Livingston 4 4 8 12 -- 28

Sonora 20 6 6 11 -- 43

Team Fouls: Livingston 15, Sonora 13.

JV -- Sonora won.

Freshmen -- Sonora won.

All-League Selections

WAC All-League

Cross Country

Girls -- Amanda Moreno, Patterson; Melissa Vega, Patterson; Adriana Araisa, Patterson; Heidi Hathorn, Jim Elliot; Megan Crutchfield. Boys -- Nuno Espadinha, Livingston; Juan Segundo, Livingston; Jose Cortez, Patterson; Jeffrey Sousa, Hilmar; Eduardo Chin, Patterson.

Volleyball

MVP -- Caitlin Benning, Hilmar. First Team -- Madison Harris, Hilmar; Olivia Andam, Livingston; Carlee Felber, Orestimba; Kady Kirby, Orestimba; Krystal Gaglio, Hilmar. Second Team -- Devon Lapenias, Central Catholic; Jacquie Kinimaka, Orestimba; Kendall Wesenberg, Central Catholic; Kaitlin Wesenberg, Central Catholic; Daisy Salgado, Livingston; Ryan Ramos, Orestimba. Honorable Mention -- Marissa Longoria, Gustine; Veronica Pery, Gustine; Natalie Grubb, Hilmar; Lindsey Mendes, Hilmar; Maria Briones, Livingston; Ashlee Thompson, Livingston; Erika Velasquez, Orestimba; Shelby Yamamoto, Patterson; Jill Goubert, Patterson.

Football

MVP Offense -- Robby Samano, Patterson; MVP Defense -- Keith Yamamoto, Patterson; Coach of the Year -- Mike Gliners, Central Catholic.

First Team -- Quarterback: Daniel Reza, Patterson; Runningback: Gordy Inocencio, Patterson; Robby Samano, Patterson; Max Nelson, Central Catholic; Michael Campos, Orestimba; Wide Receiver: James Orth, Central Catholic; Alex Young, Central Catholic; Andrew Godinez, Central Catholic; Offensive Line: David Fantazia, Hilmar; Danny Arriola, Patterson; Daniel Johansen, Central Catholic; Eric Caton, Orestimba; Clay Depauw, Central Catholic; Kicker/Punter: Alonzo Lara, Livingston; Defensive Back: Ross Gonsalves, Hilmar; Johnny Garcia, Patterson; Max Nelson, Central Catholic; Inside Linebacker: Carl Jameson, Hilmar; Keith Yamamoto, Hilmar; Shon Martin, Central Catholic; Outside Linebacker: Josh Mendoza, Patterson; TJ Belton, Central Catholic; Michael Campos, Orestimba; Defensive Line: Jonathan Tristao, Hilmar; Alfred Serrano, Patterson; Jorden Faatiga, Patterson; Matt Lawrence, Central Catholic; Justin Zalinski, Gustine. Outstanding Offensive Lineman: Daniel Johansen, Central Catholic; Outstanding Offensive Back: Max Nelson, Central Catholic; Outstanding Receiver: Alex Young, Central Catholic; Outstanding Linebacker: Keith Yamamoto, Patterson; Outstanding Defensive Lineman: Matt Lawrence, Central Catholic; Outstanding Defensive Back: Johnny Garcia, Patterson.

Second Team -- Quarterback: David Halvorson, Central Catholic; Runningback: Justin Zalinski, Gustine; Jake Filippini, Gustine; Hugh Ewing, Hilmar; Wide Receiver; Johnny Garcia, Patterson; Offensive Line: Tom Herd, Hilmar; Ariel Hernandez, Livingston; Adrian Ramirez, Patterson; Chris Dixon, Patterson; Colton Rocha, Gustine; Defensive Back: Daryl Andre, Hilmar; Ricardo Rodriguez, Orestimba; Brian Serpa, Patterson; Damian Aguilar, Livingston; Andrew Godinez, Orestimba; Michael Sidhu, Central Catholic; Inside Linebacker: Ethan Nielsen. Central Catholic,; Jake Filippini, Gustine; Corey Felber, Orestimba; Jovany Romero, Gustine; Blake Carter, Orestimba; Outside Linebacker: Louis Bland, Central Catholic; Ricardo Orozco, Orestimba; Defensive Line: Tim Jericof, Hilmar; Vince Mattos, Orestimba; Daniel Johansen, Central Catholic; Raul Millian, Livingston; Jonathan Groppe, Central Catholic.

Soccer

MVP -- Sergio Hinojola, Patterson.

First Team -- Jose Cortez, Patterson; James Santana, Patterson; Danny Ramos, Patterson; Gerardo Cortez, Patterson; Alonso Lara, Livingston; Martyn Arista, Livingston; Arturo Pulido, Livingston; Andres Barranco, Livingston; Lucas Behem, Hilmar; Scott Silva, Hilmar; Jordan Bettencourt, Hilmar; Daniel Johnson, Hilmar; Tyler Stevenson, Orestimba; Jorge Herrero, Gustine; Dave Misslebeck Central Catholic; Tomas Ayala, Patterson; Heriberto Hernandez, Patterson; Armando Davalos, Livingston; Simon Bettencourt, Hilmar; Rafael Alvarez, Orestimba; Oscar Flores, Gustine.

All-Southern Athletic League

Volleyball

MVP -- Carina Stephens, Mariposa.

First Team -- Mallory Iltis, Turlock Christian; Briana Giampoli, Le Grand; Janay Bankston, Denair; Kortne Bacca, Denair; Bianca Davoodian, Turlock Christian; Hannah Jay, Mariposa; Jennifer Hansen, Le Grand; Holly Earling, Mariposa; Greta Gonzalez, Turlock Christian; Jenna Gerkin, Mariposa; Megan Tilton, Le Grand; Veronica Moreno, Le Grand.

All-Harvest Christian League

Volleyball

MVP -- Kristen Jeffcott, Wilton Christian.

First Team -- Anika Rigney, Big Valley Christian; Kayla Froelick, Wilton Christian; Jennifer Masui, Big Valley Christian; Michelle Laban, Millennium; Emma Ross, Wilnton Christian. Second Team -- Tiffany Ingram, Big Valley Christian; Deanna Godfrey, Stockton Christian; Brianna Ary, Brookside; Amanda Stevens, Jim Eliot; Alexis Ramirez, Stockton Christian; Heidi Hathorn, Jim Elliot.

Soccer

MVP -- Kyle Johnson, Big Valley Christian.

First Team -- Jared Lunsford, Big Valley Christian; Matt Hagen, Jim Elliot; Andres Guerra, Big Valley Christian; Quinn Harter, Big Valley Christian; Daniel Garcia, Millennium; Steven Percelle, Millennium; Ryan Plusch, Millennium; Ryan Hayashimo, Jim Elliot; Jose Rubio, Millennium; Jordan Hogan, Big Valley Christian.

  Comments