New Articles

February 28, 2010

Saturday's High School Wrestling Results

Sac-Joaquin Section

Masters Championships

At Stockton Arena

Teams -- Vacaville 171, Elk Grove 146, Oakdale 137, Ponderosa 133 1/2, Bella Vista 97 1/2, Central Catholic 94, Del Oro 91 1/2, Oak Ridge 85, McNair 81, Nevada Union 80, Turlock 73, Sheldon 69 1/2, Calaveras 64, Summerville 57 1/2, Pitman 56, Los Banos 55 1/2, Folsom 55, Union Mine 54, Rodriguez 49, Grace Davis 36, Escalon 35.

103 -- Final Garrett Fortado (Tur) d. Connor Pollock (Fol) 2-0. 3rd, Victor Trujillo (BV) d. Kendall Klette (LB) 11-2 (major decision). 5th, Johnathon Costa (Esc) d. Robin Davis (CB) 4-0. 7th, Kasey Klaus (Vac) p. Meng Xiong (Mer) 1:26. Semifinals, Pollock d. Costa 9-4; Fortado d. Davis (CB) 11-0 (major decision).

112 -- Final, Martin Ramirez (EG) d. Tyler Szura (NU) 7-0. 3rd, Wyatt Casey (Oakd) p. Grant Burkhalter (BV) 2:44. 5th, Alex Greybill (Pond) d. Ben Weber (GV) 7-0. 7th, Jose Zuniga (Tur) p. Chris Guzman (Dixon) 1:07. Semifinals, Ramirez p. Weber 2:41; Szura d. Burkhalter 4-2.

119 -- Final, Fabian Garcia (Tur) d. Isiah Hurtado (Shel) 10-6B. 3rd, Jacob Purdy (NU) d. Shayne Tucker (BV) 7-3. 5th, Mark Ocampo (Rod) p. Tim Ditrich (Pond) 1:18. 7th, Christian Franks (Esc) d. Justin Brown (Cal) 5-3. Semifinals, Hurtado d. Purdy 11-6; Garcia p. Shayne Tucker 2:27.

125 -- Final, Cody Tow (UM) d. Steven Widmer (CC) 8-0 (major decision). 3rd, Curtis Hulstine (Ceres) d. Auston Wulfert (CR) 10-3. 5th, Peter Santos (WDC) d. Eric Meredityh (Shel) 11-2 (major decision). 7th, Mike Guzman (Buh) d. Brandon Buroni (OR) 10-9. Semifinals, Tow d. Hulstein (Ceres) 10-1 (major decision; Widmer d. Eric Meredith 3-1.

130 -- Final, Shane Tate (Oakd) d. Aaron Ceballos (McN) 7-6. 3rd, Austin Branum (DO) d. Keaton Subjeck (OR) 5-4. 5th, Matt Duckworth (Sum) d. Devin Nanik (BH) 13-2 (major decision. 7th, Dylan Jankovich (Ros) d. Dalton Metivier (Linc) by defautl. Semifinals, Tate d. Branum 4-2; Ceballos d. Devin Nanik 16-6 (major decision).

135 -- Final, David Ferry (CC) d. Andrew Perez (Pit) 4-2. 3rd, Josh Dawson (OR) d. Nazir Rasooli (WHI) 10-8. 5th, Adam Blank (RV) p. Kevin Villalobos (Liv) 1:36. 7th, Sean Tow (UM) d. Dylan Blomgren (DO) 12-2 (major decision). Semifinals, Perez d. Dawson 10-8; Ferry p. Blank 1:45.

140 -- Final, Jake Briggs (BV) d. Robin Callas (NU) 17-2 (technical fall). 3rd, Kevin Burrage (DO) d. Shawn Porter (EG) 6-3. 5th, Jesse Routsong (Pond) d. Anthony Vega (LH) by default. 7th, Laith Alnassiri (Shel) d. Isaias Diaz (Fol) 8-6 (OT). Semifinals, Briggs p. Burrage 4:29; Callas d. Vega 8-4.

145 -- Final, Tyler Johnson (Vac) d. Tyler Brown (Cal) 11-1 (major decision). 3rd, Greg Hartman (LB) d. Carson Gracia (Sum) 8-5. 5th, Cameron Ferry (CC) d. Tommy Williams (ROC) 6-3. 7th, Foster Fretland (DO) d. Gabe Bettencourt (RB) 5-2. Semifinals, Johnson d. Hartman 15-0 (technical fall); Brown d. Ferry 8-1.

152 -- Final, Jesse Stafford (DO) d. Jim Wilson (McN) 3-0. 3rd, Trent Noon (Oakd) d. Steve Brazet (Vac) 6-0. 5th, Ben Martinez (CC) d. Jesse Romero (ELD) 9-3. 7th, Trevor Painter (NU) p. Tanner Sherrow (BH) 2:16. Semifinals, Wilson d. Noon 6-1; Stafford p. Martinez 1:13.

160 -- Final, Vince Waldhauser (OR) p. Tylar Clarke (EG) 2:54. 3rd, Erick Gomez (Wat) p. Gabe Gonzalez (GD) 4:54. 5th, Monti Wilson (Cal) d. Kevin Butler (Oakd) 11-3 (major decision). 7th, Drake Dorowski (EC) Carlo Chavez (NAT) 17-3 (major decision). Semifinals, Clarke d. Gonzalez 5-2; Waldhauser p. Wilson 1:09.

171 -- Final, Hudson Buck (Vac) d. A.C. Brown (Oakd) 6-2. 3rd, Alex Nuanez (Sie) p. Steve Arrambide (Vin) 2:49. 5th, Dillon Fader (Fol) d. Angelo Petriello (Arg) by default. 7th, Austin Wilson (MV) d. Quentin Becker (AMA) 4-2. Semifinals, Buck d. Petriello 18-1 (technical fall); Brown d. Fader 5-3.

189 -- Final, Lyndell Scarr (Pond) p. Adam Delagarza (Vac) :46. 3rd, Josh Lewis (Ben) d. Gustavo Verver (Pit) 3-2. 5th, Matt Dakin (EG) d. Luis Bejorquez (Buh) by default. 7th, Eddie Love (DO) d. Garrett Burns (Sum) 5-1. Semifinals, Delagarza d. Lewis 8-3; Scarr p. Bejorquez 1:41.

215 -- Final, Paul Buchanan (Pond) d. Charlie Gilstrap (Oakd) 32-3 (3 OT). 3rd, Malique Micenheimer (McN) p. Ben Holmes (Vac) :56. 5th, Dylan Orr (CB) d. Gary Gellerman (Cal) 2-1. 7th, Mike Corcoran (Shel) d. JoJo Sepeda (NAT) 11-4. Semifinals, Buchanan d. Gellerman 3-2 (OT); Gilstrap d. Carr 5-1.

285 -- Final, Peter Anguiano (Franklin EG) d. Lefi Letuligasenoa (EG) 5-3. 3rd, Daniel Gusev (CEN) d. Ethan Driver (PIO) 1-0. 5th, Gavin Andrews (GB) d. Chris Serna (Arg) 8-0 (major decision). 7th, Andrew Fuimano (ARM) p. Pablo Guerrero (Pit) 1:46. Semifinals, Anguiano d. Driver 8-3; Letuligasenoa p. Gusev 2:35.

Related content

Comments