Modesto-area college & high school results (5-22-14)

May 22, 2014 

LOCAL

Baseball

High School

Sac-Joaquin Section Division I South

Elimination game

St. Mary's 12, Turlock 0

St. Mary’s3320512101
Turlock00000035

Evan Fagundes and Francisco Prado (C). Nick Gonzales, Nick Avila 3, Cody Cornell 5 and Brett Cumberland (C). WP — Fagundes. LP — Gonzales. St. Mary's (18-13) — Fagudes (3-4, 2 runs) Jed Sprague (2b, 2 RBI) Ripken Reyes (2-3) Turlock (23-7) — Cumberland (3b) Austin Bush (2b)

Golf

Local Men

Escalon Seniors

Individual results — Dennis Cervantes 33-9-24; Bill Duncan 35-9-26.

Local Women

River Oaks WGC

18 hole group — 1. Bettie Loving 78-28-50; 2. Alice Reeves 88-30-58.

9 hole group — 1. Marion Hurley 44-18-26; 2. Helen Sneed 46-18-28.

Turlock Golf & CC

TWGC Captain’s Trpoghy #3

First Flight — Becky Romero, 68; Mary Kelly, 69; Lupe Gamez, 73.

Second Flight — Lorraine Gonsalves, 71, T-Ethel Goiburn and Sandra Freeberg, 76.

Third Flight — Judith Noah, 73; Marlene Castro, 74; Mary Ferreira, 77.

Oakdale Golf & CC

18 Hole Ladies

(Two Best Balls of the Foursome - Guest Day)

Team results — 1. Addie Hansberry, Andrea Skonovd, Bonnie Booker, Maria Marquez - 118; 2. Bev Noe, Judy Lehr, Susie Williams, Charlene Banducci - 122; 3. Donna Uhler, Linda Haley, Denise Cash, Jan Ballard - 124; 4. Pat Briscoe, Pat Engelbert, Lue O'Brien, Nola Baggett - 125

Closest to the Pin — Member: Andrea Skonovd - 9'. Guest: Maria Marquez - 24' 7".

Escalon Seniors

Individual results — Linda Spengler 47-16-31; Monica Hunt 43-9-34.

Track and Field

College Men

NCAA Division II Championships

At Grand Valley State, Allendale, MI.

(Scoring after 3 events of 21)

Team Results — 1. Adams State, 15; 2. Ashland, 10; Southern Indiana, 10; Findlay, 10.

Individual Results — 10,000 Run: 1. Johnnie Guy, Southern Indiana, 29:33.31. Long Jump: 1. Carlton Lavong, Adams State, 26-6.25; 14. Deon Pinder, Stanislaus, 23-7.5. Hammer Throw: 1. Justin Welch, Findlay, 229-1; 9. Josh Uikilifi, Stanislaus, 192-11.

College Women

NCAA D II Championships

At Grand Valley State, Allendale, MI.

(Scoring After 2 events of 21)

Team Results — 1. Grand Valley St., 21; 2. Ashland, 14; 3. Central Missouri, 10; 9. Stanislaus, 2.

Individual Results — Pole Vault: 1. Kristen Hixson, Grand Valley St., 14-5.25; 7. Sian Morgan, Stanislaus, 12-9.5. Hammer Throw: 1. Heavin Warner, Central Missouri, 207-0.

High School Boys

Sac-Joaquin Section Division IV-V Championships

Team Results — 1. Sierra 70; 2. El Dorado 37; 3. Manteca 36; 3. Sonora 36; 5. Kimball 31.

Individual Results — 4 x 100 Relay: 1. El Dorado, 42.97. 2. Sierra, 43.06. 3. Central Valley, 43.11. 4. Hughson, 43.40. 5. Kimball 43.55. 1600: 1. Steven Grolle (Sonora), 4:27.34. 2. Tristan Boblet (Bret Harte), 4:28.25. 3. Mahir Pepic (Manteca), 4:28.64. 4. Nathan Stanton (Patterson), 4:31.29. 5. Michael Anderson (Cosumnes Oaks), 4:32.55. 110 Hurdles: 1. Cambron Lyles (El Dorado), 14.47. 2. Brandon Soeung (Kimball), 14.89. 3. Nicholas Valdes (Sierra), 14.89. 4. Daniel Kelepi (Patterson), 14.99. 5. Mailk Dumetz (River City), 14.99. 400: 1. Cameron Olson (Central Catholic), 49.17. 2. Noveleen Thiara (Sierra), 49.70. 3. Alex VanDyke (Cosumnes Oaks), 49.90. 4. Mark Joseph (Pacheco), 50.22. 5. David Raymond (Vista Del Lago), 50.86. 100: 1. Damon Jackson (Kimball), 10.72. 2. Ja’Quan Gardner (Central Valley), 10.96. 3. Justice Shelton-Mosley (Capital Christian), 11.01. 4. Anthony Brooks (Modesto Christian), 11.15. 5. Gabe Ferges (El Dorado), 11.16. 800: 1. Gonzalo Morales Lomeli (Dixon), 1:55.48. 2. Ian Brooks (Hughson), 1:56.87. 3. Thomas Kruetzfeldt (Sonora), 1:57.06. 4. Tomas Roacha (Ceres), 1:58.36. 5. Sean Kennedy (Vista Del Lago), 1:59.57. 300 Hurdles: 1. Cambron Lyles (El Dorado), 39.80. 2. Nicholas Valdes (Sierra), 40.12. 3. Patrick Nelson (Ripon), 40.45. 4. Marcus Avilla (Manteca), 40.78. 5. Brandon Hernandez (River City), 40.88. 200 – 1. Damon Jackson (Kimball), 21.96. 2. Windsor Jamison (Modesto Christian), 22.21. 3. Cameron Olson (Central Catholic), 22.28. 4. Noveleen Thiara (Sierra), 22.34. 5. Cameron Bennet (Amador), 22.44. 3200: 1. Steven Grolle (Sonora), 9:35.40. 2. Remington Breeze (Vista Del Lago), 9:39.45. 3. Zach Morrett (Hughson), 9:42.72. 4. Josh Spooner (Sierra), 9:44.50. 5. Kyle Chun (Vista Del Lago), 9:47.84. 4 x 400 Relay: 1. Cosumnes Oaks, 3:23.16. 2. Manteca, 3:25.58. 3. Pacheco, 3:25.78. 4. El Dorado, 3:25.85. 5. Ripon, 3:26.22. Pole Vault: 1. Bryce Sanguinetti (Sonora) 14-09. 2. Onix Paredes (Sierra) 13-08. 3. Michael Lawson (Marysville), 12-11. 4. Jojo Macias (Sierra), 12-11. 5. Max Nicol (Linden), 12-02. Long Jump: 1. Teddy Nguyen (Cosumnes Oaks), 21-10.5. 2. Jake Piel (Bret Harte), 21-05. 3. Daniel Kelepi (Patterson), 20-09. 4. Trevon Windley (Liberty Ranch), 20-08. 5. Cameron Bennet (Amador), 20-05.5. Discus: 1. Kyle Peterson (Oakdale), 177-00. 2. Fabian Arana (Riverbank), 165-08. 3. Jose Uribe (Central Valley), 144-00. 4. Matt Gallego (Escalon), 139-06. 5. Jacob Stoddart (Linden), 139-01.

High School Girls

Sac-Joaquin Section Division IV-V Championships

Team Results — 1. Cosumnes Oaks 61; 2. Vista Del Lago 60; 3. Oakdale 47; 4. Modesto Christian 35; 4. Manteca 35.

Individual Results — 4 x 100 Relay: 1. East Union, 49.21. 2. Manteca, 49.24. 3. Cosumnes Oaks, 49.29. 4. Modesto Christian, 49.88. 5. Central Valley, 50.20. 1600: 1. Mikayla Florez (Riverbank), 5:09.08. 2. Hannah Hull (Calaveras), 5:09.75. 3. Sierra Jaeger (Vista Del Lago), 5:18.57. 4. Ellie Waters (Ripon), 5:20.52. 5. Fattima Momini (Weston Ranch), 5:23.45. 100 Hurdles: 1. Lexi Tubbs (Modesto Christian), 15.22. 2. Gykisha Smith (Ceres), 15.87. 3. Jaclyn Warwick (Modesto Christian), 16.05. 4. Bailey Maseda (Dixon), 16.40. 5. Joy Johnson (Cosumnes Oaks), 16.42. 400: 1. Natsumi McGee (Cosumnes Oaks), 57.72. 2. Caprina Pipion (Vista Del Lago), 59.39. 3. Sara Stevens (Oakdale), 59.98. 4. Allison Pepper (Vista Del Lago), 1:00.03. 5. Meagan Warwick (Modesto Christian), 1:00.96. 100: 1. Jordan McNeal (East Union), 12.34. 2. Sherlyn Hernandez (Central Valley), 12.55. 3. Julia Price (Kimball), 12.56. 4. Regan Both (Manteca), 12.71. 5. McGee (Cosumnes Oaks), 12.78. 800: 1. Delaney Rasmussen (Vista Del Lago), 2:20.18. 2. Hull (Calaveras), 2:20.38. 3. Anastasia Karnaze (Amador), 2:20.57. 4. Kendal Herod (Cosumnes Oaks), 2:20.73. 5. Savannah Love (River City), 2:25.94. 300 Hurdles: 1. Heavan Simon (Central Valley), 45.19. 2. Dani Olson (Hilmar), 47.50. 3. Nicole Frydenlund (Vista Del Lago), 47.87. 4. Abigayle Mitchell (Hughson), 48.21. 5. Abena Boateng (Cosumne Oaks), 48.62. 200: 1. McGee (Cosumnes Oaks), 25.61. 2. Jade Griffin (Manteca), 26.06. 3. Hernandez (Central Valley), 26.24. 4. Julia Price (Kimball), 26.25. 5. Vendela Williams (West Campus), 26.98. 3200: 1. Sarah Anderson (Vista Del Lago), 11:30.48. 2. Florez (Riverbank), 11:33.16. 3. Haley Silva (Sierra), 11:35.30. 4. Michaela Reynolds (Vista Del Lago), 11:41.77. 5. Alyssa Ayala (Weston Ranch), 11:48.78. 4 x 400 Relay: 1. Vista Del Lago, 3:59.41. 2. Oakdale, 4:05.15. 3. Manteca, 4:06.15. 4. Cosumnes Oaks, 4:08.03. 5. Central Valley, 4:08.07. High Jump: 1. Makayla Hoyt (El Dorado), 5-03.00. 2. Kelly Airola (Calaveras) 5-01.00. 3. Lenaya Bailes (Mesa Verde), 5-01.00. 4. Azia Brewster (Ceres), 4-11.00. 5. Haley Morris (Hougson), 4-11.00. Long Jump: 1. Mishaye Venerable (Cosumnes Oaks), 17-02.25. 2. Samantha Engel (El Dorado), 16-05.50. 3. Nicole Warwick (Modesto Christian), 16-04.00. 4. Morgan Koch (Forest Lake), 16-04.00. 5. Sara Stevens (Oakdale), 16-03.00. Shot Put: 1. Kai Tanner (Oakdale), 38-05.25. 2. Tina Lao (Livingston), 38-02.00. 3. Evanee Brooks (Highlands), 38-02.00. 4. Loretta Kakala (East Union), 37-04.00. 5. Angela Gardella (Sonora), 36-07.75.

Water Polo

Junior Olympic

Sacramento Spring Water Polo League

Tournament results form Sunday

“A” 16 U and under boys

Modesto Stanislaus “A” 13, Sacramento 11

Modesto Stanislaus “A” — Goals: Jakob Bradley 5, Cody Sharar 3, Nathan Olson 2, Evan Spiva 2, Alex Selee. Blocks — Gabe Sleeper 10, Michael Hicks, 7.

Modesto Stanislaus “A” 15, West Sac 9

Modesto Stanislaus “A” — Goals: Cody Sharar 3, Jakob Bradley 3, Nathan Olson 3, Alex Selee 2, Cameron Dhanowa 2, Evan Spiva 2. Blocks: Gabe Sleeper 8, Michael Hicks 7

Modesto Stanislaus “A” 14, Woodcreek 7

Modesto Stanislaus “A” — Goals: Nathan Olson 3, Alex Selee 3, Jakob Bradley 2, Cody Sharar 2, Cameron Dhanowa 2, Evan Spiva 2. Blocks: Gab Sleeper 12, Michael Hicks 6.

“B” 16 U and under boys

Sacramento 19, Modesto Stanislaus “B” 3

Modesto Stanislaus “B” — Goals: Dylan Canisso, Bailey Ferro, Neilson Lahti. Blocks: Kyle White 5.

Modesto Bee is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service