Saturday’s local area results (5-3-14)

May 3, 2014 

LOCAL

Baseball

College

CCAA

Cal. St. Monterey Bay 8, Stanislaus 5

CSUS0010013005100
CSUMB00003005x8132

Daniels, Groves (7) and Lonsdale (C). McDonald, Fairchilds (8), Godinez (8) and Mastrobuoni (C). WP — Groves (3-4). LP — Fairchilds (0-4). Stanislaus (13-33, 7-30 CCAA) — Ferreria 3-5 (Run, 2 RBI), Negrette 3-3 (2 Runs, RBI), Mellor 1-3 (Run). Cal. St. Monterey Bay (21-27, 16-22 CCAA) — Hamm 1-4 (2 Runs, 2 RBI), Hurley 2-3 (2 Runs, RBI), Graham 2-4 (Run), Brady 1-3 (Run), Lonsdale 2-3 (2 Runs).

Cal. St. Monterey Bay 10, Stanislaus 0 (7 inn)

CSUS0000000052
CSUMB033202x765

Quintero and Wheeler (C). Baisdon, Godniez (4), Molieri (6) and Brill (C). WP — Quintero (5-3). LP — Baisdon (1-7). Stanislaus (13-34, 7-31 CCAA) — Ferreria 2-3, Beatty 1-4, Hall 1-3, Negrette 1-3. Cal St. Monterey Bay (22-27, 17-22 CCAA) — Finn (2 Runs), Urakami 1-3 (Run, RBI), Johnson 1-4 (Run, RBI), Heinz 1-2 (2 Runs), Brady 1-2 (2 Runs, RBI).

CCCAA

Northern California Regional Playoffs

Sierra 5, Modesto JC 3 (Game 2, 11 inn)

Sierra00101000102590
Modesto JC10200000000765

Devon Golden, Michael Proiette (7) and Mike Phelan (C), Michael Moore (C7). Aaron Pangilinan, Brent Montgomery (10) and Nathan Chunn (C). WP — Proiette. LP —3Montgomery. Sierra (24-15) — Jacob Faulkner 3-6 (2B), Dustin Vaught 2-4 (2B). MJC (22-16) — Kaden Cline (2 Runs, 2B), Patrick Mulry 2-5 (RBI, 3B).

Sierra wins playoff series 2-0.

High School

CCAA

Jim Elliott 4, Big Valley Christian 3

BV0000003381
JE010300x444

Hancock, Martinez (3), Wilbur (7) and Ward (C). Flora, Bond (5), Copeland (C). WP — Martinez. LP — FloraWilbur (2 BB, RBI, Run). Big Valley Christian — Jimmy McClanaghan 2-4 (RBI), Jon Bradley 2-4, Marcus Zuniga 1-2 (2 BB), Noah Miedema 1-4 (Run).

Softball

High School

Other Scores

Waterford 10, Ripon 0 (6 inn).

Swimming

High School Boys

Modesto Metro Conference

League Championship

Individual Resutls: 200 Medley Relay — Modesto 1:47.81. 200 Freestyle — 1. Gibson, Samuel, Downey, 1:58.36; 2. Cadrett, Matt,Davis, 1:59.07; 3. Sanders, Max, Johansen, 2:02.62. 200 IM — 1. Nunes, Chad, Modesto, 2:06.23; 2. White, Kyle, Downey,2:15.54; 3. Wrong, Trevor, Modesto, 2:17.93. 50 Freestyle — 1. Elste, Severin, Downey, 22.47; 2. Sharar, Cody, Enochs,22.72; 3. Christianson, Kyle, Johansen, 23.30. 100 Butterfly — 1. White, Kyle, Downey, 57.87; 2. Lee, Sam, Modesto, 58.72; 3. Wrong, Trevor, Modesto, 1:00.49. 100 Freestyle — 1. Elste, Severin, Downey, 49.37; 2. Alvarez, Jacob, Modesto, 52.49; 3. Christianson, Kyle, Johansen, 52.52. 500 Freestyle — 1. Cadrett, Matt, Davis, 5:32.61; 2. Sanders, Max,Johansen, 5:32.90; 3. Chung, Nick, Enochs, 5:34.68. 200 Freestyle Relay — Downey, 1:36.14. 100 Backstroke — 1. Alvarez, Jacob, Modesto, 56.70; 2. Sharar, Cody, Enochs, 59.73; 3. Lee, Sam, Modesto, 1:00.22. 100 Breaststroke — 1. Nunes, Chad, Modesto, 1:04.19; 2. Muncrief, Mackenzie, Johansen, 1:05.21; 3. Dixon, Trevor, Downey, 1:09.33. 400 Freestyle Relay — Modesto, 3:29.23. 1 mtr Diving: — 1. Strizn, Alex, Enochs, 285.90; 2. Diaz-Robles, Matt, Modesto, 207.95; 3. Cardenas, Eddie, Modesto, 179.35.

Mother Lode League Championship

Team Final Results (11 events Scored) — Bret Harte, 396; Linden, 264; Calaveras, 214; Amador, 165; Argonaut, 138.

Results: 200 Medley Relay — Amador “A”, 1:47.25; Bret Harte “A”, 1:48.35; Argonaut “A”, 1:59.52. 200 Freestyle — 1. Colin Boblet, BHS, 1:58.39; 2. Tristan Cooper, LHS, 2:00.85. 200 IM — 1. Josh Owens, LHS, 2:08.58; 2. Joey Herocks, BHS, 2:18.28. 50 Freestyle — 1. Josh Coy, Amador, 22.92; Brennen Thompson, BHS, 23.61. 100 Butterfly — 1. Boblet, BHS, 57.82; 2. Connor Hassen, Amador, 59.77. 100 Freestyle — 1. Jacob Crocker, Amador, 52.36; 2. Adam King, Argonaut, 52.67. 500 Freestyle — Owens, LHS, 5:01.64; Thompson, BHS, 5:06.70. 200 Freestyle Relay — Linden “A”, 1:35.96; Calaveras “A”, 1:40.99; Argonaut “A”, 1:42.25. 100 Backstroke — 1. Jordan Johnson, BHS, 59.64; 2. Coy, Amador, 1:01.23. 100 Breaststroke — 1. Austin Qualls, BHS, 1:06.45; 2. King, Argonaut, 1:07.51. 400 Freestyle Relay — Linden “A”, 3:34.33; Bret Harte “A”, 3:36.88; Calaveras “A”, 3:53.54.

Final League Standings — Bret Harte 16-0, Linden 10-4-1, Calaveras 9-4-1, Amador 3-10, Argonaut 1-11.

High School Girls

Modesto Metro Conference

League Championship

Individual Results: 200 Medley Relay — Downey, 2:07.06. 200 Freestyle — 1. Britton, Katelin, Gregori, 1:58.87; 2. Austin, Claire, Modesto, 2:13.35; 3. Yerby, Xanthia, Modesto, 2:19.58. Women 200 IM — 1. Kim, Yunah, Modesto, 2:28.82; 2. Austin, Emma, Modesto, 2:29.75; 3. Berry, Elizabeth, Beyer, 2:37.10. 50 Freestyle — 1. Wickman, Carly, Downey, 25.81; 2. Hulin, Karmen, Beyer, 26.48; 3. Burke, Ashley, Beyer. 100 Butterfly — 1. Wickman, Carly, Downey, 1:01.74; 2. Hulin, Karmen, Beyer, 1:07.11; 3. Purdom, Lindsay, Downey, 1:10.60. 100 Freestyle — 1. Britton, Katelin, Gregori, 54.84; 2. Maildin, Alexis, Enochs, 57.97; 3. Burke, Ashley, Beyer, 1:00.00. 500 Freestyle — 1. Stoll, Sarah, Beyer, 5:51.79; 2. Austin, Claire, Modesto, 6:13.31; 3. Zhu, Roubing, Modesto, 6:17.35. 200 Freestyle Relay — Beyer, 1:50.80. 100 Backstroke — 1. Maildin, Alexis, Enochs, 1:06.55; 2. Kim, Yunah, Modesto, 1:07.00; 3. Shank, Allie, Downey, 1:10.46. 100 Breaststroke — 1. Austin, Emma, Modesto, 1:16.69; 2. Berry, Elizabeth, Beyer, 1:19.19; 3. Redfern, Brittany, Enochs, 1:19.79. 400 Freestyle Relay — Beyer 'A', 4:03.59. 1 mtr Diving — 1. Baumann, Cammi, Gregori, 298.20; 2. Mckenzie, Megan, Beyer, 291.50; 3. McDonald, Elizabeth, Davis, 259.30.

Mother Lode League Championship

Team Final Results (11 events Scored) — Linden, 364; Bret Harte 351; Amador, 247; Calaveras, 166; Argonaut, 92.

Results: 200 Medley Relay — Amador “A”, 2:07.18; Linden “A”, 2:08.22; Bret Harte “A”, 2:16.76. 200 Freestyle — 1. Shelby Warner, BHS, 2:19.93; 2. Jaymie Heryford, BHS, 2:23.58. 200 IM — 1. Lauren Struffeneggar, Amador, 2:34.27; 2. Bethanni Riefel, BHS, 2:39.55. 50 Freestyle — 1. Zoe Feist, Amador, 26.41; 2. Makenna Seybolt, Amador, 26.59. 100 Butterfly — 1. Tami Moody, LHS, 1:06.31; 2. Warner, BHS, 1:15.90. 100 Freestyle — 1. Feist, Amador, 58.61; 2. April Johnson, BHS, 1:01.97. 500 Freestyle — 1. Struffeneggar, Amador, 6:12.41; 2. Justine Betti, LHS, 6:23.25. 200 Freestyle Relay — Amador “A”, 1:50.26; Linden “A”, 1:52.69; Bret Harte “A”, 1:57.04. 100 Backstroke — 1. Moody, LHS, 1:06.20; 2. Hannah Werthman, BHS, 1:13.25. 100 Breaststroke — 1. Rebecca Conley, CHS, 1:20.85; 2. Kaley Garcia, CHS, 1:21.38. 400 Freestyle Relay — Bret Harte “A”, 4:26.14; Linden “A”, 4:41.33; Calaveras “A”, 4:43.39.

Final League Standings — Linden 15-1, Bret Harte 13-2, Amador 7-7, Calaveras 4-9, Argonaut 1-11.

Tennis

High School Boys

Central California Conference

League Championship

Singles Final — Cesar Nava (GVHS) d. Rex Cabrea (MHS), 6-2, 6-3.

Doubles Final — Thomas Becker/Adrian Garcia (GVHS) d. Alex Lima/Heath Rojas (THS) 6-4, 6-4.

Trans Valley League

League Tournament (Friday, Day 1)

At SOS Club, Modesto

Singles Championship (Boys) — Coutrakis (RIP) d. Redberg (ESC), 6-4, 7-5.

Singles Championship (Girls) — Laugero (ESC) d. Erazo (RBK), 6-3, 6-7 (3), 6-1.

Doubles Championship #1 (Boys) — Ian Flanders/Nathan Machado (RIP) d. Andrew Casillas/Nick Lennon (ESC), 7-6, 6-2.

Doubles Championship #2 (Boys) — Cao/Gomes (MC) d. Martin Baltazar/Eduardo Estrada (RBK), 1-6, 6-4, 6-4.

Double Championship #1 (Girls) — Maggie Casteel/Taylor Busch (ESC) d. Shannon Wesley/Maddison Flanders (RIP), 6-1, 6-4

Double Championship # 2(Girls) — Hailey Johnson/Alyssa Demara (RIP) d. Clare Fitzgerald/Mia DeVecchio (ESC), 6-4, 6-7 (6), 7-5.

Mixed Doubles Championship — Trent DaDalt/Josie Redberg (ESC) d. Will Hollingsworth/Teresa Martinez (RIP), 6-2, 6-3.

Section Qualifying (Saturday, Day 2)

At SOS Club, Modesto

Boys Doubles

Qualifying Round — Abraham Salas/Cesar Lopez (ORE) d. Trenton Busch/Phillip Tilsbury (ESC), 6-2, 6-3.

Quarterfinals — Nathan Machado/Jeremy Parks (RIP) d. Eduardo Estrada/Elesio Gonzalez (RBK), 6-3, 6-1; Nick Lennon/Mike Medina (ESC) d. Marcus Cunningham/Andres Segundo (ORE), 2-6, 6-1, 6-4; Juan Alfaro/Rigo Garcia (RBK) d. Salas/Lopez (ORE), 6-3, 6-1; Johnny Sjelin/Josiah Mills (MC) d. Davis Armstrong/Diego Franco-Carreno, (RIP) 6-4, 6-3.

Semifinals — Parks/Machado (RIP) d. Lennon/Medina (ESC), 6-0, 6-2; Alfaro/Garcia (RBK) d. Sjelin/Mills (MC), 6-1, 7-6 (6).

Final — Parks/Machado (RIP) d. Alfaro/Garcia (RBK), 1-6, 7-5, 7-6 (3).

Girls Doubles

Qualifying Round — Stephanie Souza/Franziska Spruner von Mertz (ORE) d. Christina Blank/Julianna Aguiar (HGH), 6-0, 6-1, Nancy Espinoza/Arashdeep Kaur (HGH) d. Gracie Meza/ Ashley Murillo (RBK), 6-0, 6-1; Clare Fitzgerald/Mia DeVechhio (ESC) d. Sheree Lane/Susie Gutierrez (ORE), 6-3, 6-3.

Quarterfinals — Taylor Busch/Maggie Casteel (ESC) d. Souza/Spruner von Mertz (ORE), 6-1, 6-0; Alex Wagner/Olivia Sun (MC) d. Hailey Johnson/Khiara Cardoza (RIP), 6-0, 6-3; Shannon Wesley/Hailey Rae-Rose (RIP) d. Espinoza/Kaur (HGH), 6-1, 6-0; Ali Stokes/Jackey Stokes (MC) d. Fitzgerald/DeVecchio (ESC), 6-0, 6-2.

Semifinals — Busch/Casteel (ESC) d. Wagner/Sun (MC), 6-2, 6-2; Stokes/Stokes (MC) d. Wesley/Rae-Rose (RIP), 6-2, 7-5.

Final — Stokes/Stokes (MC) d. Busch/Casteel (ESC), 1-6, 6-2, 6-3.

Mixed Doubles

Qualifying Round — N/A

Quarterfinals — Marc Ney/Kaitlynn Mayfield (ESC) d. Roy Mashburn/Brenda Flores (ORE), 6-0, 6-0; Will Hollingsworth/Teresa Martinez (RIP) d. James Green/Alex Biggs (HGH), 3-6, 6-4, 7-5; Ian Flanders/Maddison Flanders (RIP) d. Trent DaDalt/Josie Redberg (ESC), 6-3, 7-5; Connor Soderstrom/Gabrielle Persak (MC) d. Martin Baltazar/Vanessa Angumedo (RBK), 6-1, 6-2.

Semifinals — Ney/Mayfield (ESC) d. Hollingsworth/Martinez (RIP), 6-0, 6-2; Flanders/Flanders (RIP) d. Soderstrom/Persak (MC), 6-1, 6-3.

Final — Ney/Mayfield (ESC) d. Flanders/Flanders (RIP), 6-4, 7-5.

Southern League

League Tournament

At Merced College

Singles Championship (Boys) — Derrick Witt (RC) d. Kyle VanVuren (RC), 6-7(2-7), 6-2, 6-2

Singles Championship (Girls) — Makenna Koslosky (RC) d. Lauren Herbert (RC), 7-5, 6-1

Doubles Championship (Boys - Today) — Chad Kamper/Casey Kamper (RC) vs. Jake VanVuren/Josh Donoho (RC)

Doubles Championship (Girls) — Mariah Alger/Amber Lingley (RC) d. Savannah Swanson/Brenna Visaraga (TC), 7-5, 3-0 (WD).

Mixed Doubles Championship — Alex Knapp/Brian Dudley (Den) d. Aliah Ibarra/Andrew Knapp (Den), 6-3, 6-2

Modesto Bee is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service