Friday's Local and College Results

May 17, 2013 

Track and Field

Sac-Joaquin Section Division 1 Championships

At Elk Grove

(Top 3 Finishers and local qualifiers)

BOYS

4x100 — 1. Buhach Colony, 42.15; 2. St. Mary’s 42.50; 3. Elk Grove, 42.46; 5. Merced 42.62; 6. Atwater, 43.02.

1,600 — 1. Trent Brendel (Granite Bay), 4:14.37; 2. Garrett Migliozzi (Nevada Union), 4:16.57; 3. Jon Horvath (Woodcreek), 4:17.64; 8. Noah Heese (Modesto), 4:25.16; 10. Abraham Alvarado (Atwater), 4:25.94;

110 Hurdles — 1. Andre Lindsey (Stagg), 14.47; 2. Alonzo Easter (Lincoln), 14.61; 3. Dallas Hoofard (Atwater), 14.77;

400 — 1. Bryce Houston (Rodriguez), 48.10; 2. Cameron Stone (Sheldon), 48.39; 3. Armando Martinez (Elk Grove), 49.10; 11. Ramon Vargas (Atwater), 50.07;

100 — 1. Austin Mitsch (Jesuit), 10.63; 2. Nate Jones (Tracy), 10.97; 3. Aaron Short (Rodriguez), 10.97; 4. Chandler Jefferson (Buhach Colony), 11.11; 11. Jayce Webster (Buhach Colony) 11.28;

800 — 1. David French (Nevada Union), 1:53.71; 2. Paul Mohr (Davis), 1:54.70; 3. Trent Brendel (Granite Bay), 1:55.02; 7. Abraham Alvarado (Atwater), 1:57.88;

300 Hurdles — 1. Jacob Sipes (Oak Ridge) 37.77; 2. Dallas Hoofard (Atwater), 37.89; 3. Andre Lindsey (Stagg), 39.16;

200 — 1. Austin Mitsch (Jesuit), 21.40; 2. Javonte Norman (St. Mary’s), 22.25; 3. Matthew Moreno (Buhach Colony), 22.26; 7. Jevon Hogan (Turlock), 22.88; 9. Chandler Jefferson (Buhach Colony), 22.41;

3,200 — 1. Paul Zeiss (Granite Bay), 9:22.66; 2. Cooper Gill (Lincoln), 9:24.60; 3. George Miao (Rocklin), 9:25.11;

4x400 — 1. Sheldon, 3:20.75; 2. Davis, 3:22.59; 3. Roseville, 3:22.81; 5. Atwater, 3:22.96; 12. Buhach Colony, 3:26.80;

Shot Put — 1. Afolabi Olabode (Golden Valley), 59-8; 2. Sina Javidan-Nejad (Jesuit), 58-4.5; 3. Austin White (Jesuit), 54-4.5; 4. Zach Hines (Atwater), 53-1; 11. Aaron Lusher (Pitman), 49-2.5.;

Long Jump — 1. Dwayne Lee (Bear Creek) 23-01; 2. Richard Cooper (Pleasant Grove), 22.09.5; 3. Roman Geiger (Monterey Trail), 22-01.25; 5. Dazjhante Frazier (Merced), 21-07.25;

GIRLS

4x100 — 1. Franklin-EG, 48.2; 2. Rodriguez, 48.43; 3. Monterey Trail, 48.79; 9. Pitman, 49.21; 10. Merced, 49.78;

1,600 — 1. Faith Makau (Enochs), 4:58.50; 2. Sophie Meads (Davis), 5:02.21; 3. Miranda Myers (St. Francis), 5:02.24; 11. Mariah Banks (Golden Valley), 5:14.56;

400 — 1. Lauren Reed (Rodriguez), 55.85; 2. Brandy Coward (Buhach Colony), 56.41; 3. Ellie Eaton (Davis), 56.62; 12. Taylor Brown (Merced), 59.73;

100 Hurdles — 1. Daria Cooke (Vacaville), 14.02; 2. Pattriana Perry (Vacaville), 14.24; 3. Ciara Levy (Monterey Trail), 7. Kelsee Derr (Pitman), 16.09;

100 — 1. Chinyere Dike (Franklin), 12.43; 2. Ronieka Robinson (Edison), 12.45; 3. Liesl Sherhall (Rocklin), 12:48;

800 — Laney Teaford (Davis), 2:15.46; 2. Faith Makau (Enochs), 2:15.56; 3. Ashley Kittle (Woodcreek), 2:16.53;

300 Hurdles — 1. Pattriana Perry (Vacaville), 43.01; 2. Daria Cook (Vacaville), 43.07; 3. Ciara Levy (Monterey Trail), 44.67; 5. Mallory Patino (Turlock), 45.27; 8. Kelsee Derr (Pitman), 47.42;

200 — 1. Kamaya Tucker (Laguna Creek), 25.16; 2. Brandy Coward (Buhach Colony), 25.24; 3. Chinyere Dike (Franklin)25.46, 11. Kiana Clay (Pitman), 26.08;

3,200 — 1. Lauren LaRocco (St. Francis), 10:53.30; 2. Mackenzie Mills (Vintage), 10:55.72; 3. Fiona O’Keefe (Davis), 10:55.91;

4x400 — 1. St. Francis, 3:53.65; 2. Davis, 3:53.66; 3. Vacaville, 3:55.54;

Long Jump — 1. Jannell Hadnot (Tokay), 18-5.75; 2. Ginika Dike (St. Mary’s), 18.1.5; 3. Natalie Cartan (Rocklin), 17-11.5; 7. Cierra Booz (Turlock), 16-11.75;

Pole Vault — 1. Kylee Trageser (Ponderosa), 12-08; 2. Melissa Maneatis (Del Oro), 11-05; 3. Hayley Carbullido (St. Francis), 11-02; 6. Lindsey Phillips (Pitman), 11-00;

Discus — 1. Mandy Coleman (McNair), 138-02.5; 2. Barbara Coward (Buhach Colony), 132-7.5; 3. Lauren Heyn (Del Oro), 130-6.75; 12. Rashel Pritchard (Pitman), 111-3.5.


Golf

Local

Escalon Lady Chippers

First flight — Tami Krauss 28, Monika Hunt 29, Margie Lopes 29.

Second Flight — Monica Gonzales 29, Deb Penero 31, Judy Presley 33.

Third Flight — Mary Atwell 27, Mary Alice Metzler 27.

Turlock Ladies

Member/Member flight

1, Team 7 (N. Fleisig, M. Ferreira, P. Jarrett, S. Ulrich), 116 Net, 181 Gross

2, Team 6, (M. Sisk, S. Freeberg, C. Berry, M. Kelly), 127 Net, 179 Gross.

Member/Guest Flight

Thursday

1, Team 1 (T. Newcomb, M. Brown, C. McRoberts, S. Demster), 122 Net, 173 Gross.

2, Team 2 (J. Veeck, S. Oblouski, D. Silva, L. Heiser), 124 Net, 184 Gross.

3, Team 3 (L. Gonsalves, C. Trevina, A. Falk, J. Karambela), 129 Net, 165 Gross.

Modesto Bee is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service