Section Basketball Playoff Pairings

February 15, 2013 

SAC-JOAQUIN SECTION

BASKETBALL PLAYOFFS

BOYS

DIVISION 1

Friday's Play-in games

Bear Creek 68, Rodriguez 58; Armijo 61, West 52

Wednesday's games.

Bear Creek Sheldon; Kennedy at Lodi; Bethel at Granite Bay; Oak Ridge at Golden Valley; Chavez at Bella Vista; Davis Sr. at Lincoln (Stk.); Turlock at Franklin (EG); Armijo at Pleasant Grove.

DIVISION 2

Friday's play-in games

Wood 73, River City 48; Buhach Colony 78, Vacaville 63; Cordova 58, Johansen 48; Johnson at Benicia; Gregori 54, Atwater 50; El Camino 91, Roseville 83.

Wednesday's Games

Wood at Sacramento; Del Oro at Del Campo; Buhach Colony at Cosumnes Oaks; Cordova at Grant; Benicia-Johnson winner at Antelope; Gregori at Burbank; Laguna Creek at Rocklin; El Camino winner at St. Mary's.

DIVISION 3

Wednesday's games

Manteca at Modesto Christian; Foothill at Fairfield; Rio Americano at Lincoln (Linc.); River Valley at Weston Ranch; East Union at Casa Roble; Vanden at Patterson; Inderkum at Placer; Ceres at Sierra.

DIVISION 4

Wednesday's games

Hughson at Colfax; Escalon at West Campus; Amador at Mesa Verde; Mariposa at Liberty Ranch; Waterford at Riverbank; San Juan at Bret Harte; Ripon at Encina; Delhi at Summerville.

DIVISION 5

Wednesday's games

Buckingham at Delta; Millennium at Woodland Christian; Delta Charter ar Elliot Christian; Bradshaw Christian at Forest Lake Christian.

Friday, Feb. 22

Buckingham-Delta winner at Central Catholic; Woodland Christian-Millennium winner at Brookside Christian; Elliot Christian-Delta Charter winner at Ripon Christian; Forest Lake Christian-Bradshaw Christian winner at Capital Christian.

DIVISION 6

Wednesday's games

Trinity Prep at Faith Christian; Lodi Academy at Turlock Christian; Freedom Christian at Stockton Christian; Victory Christian at New Life Christian.

GIRLS

DIVISION 1

Friday's Play-in game

Bella Vista 54, Stagg 48.

Tuesday's games

Bear Creek at St. Mary's; McClatchy at Pleasant Grove; Merced at Armijo; St. Francis at Nevada Union; Enochs at Kennedy; Napa at Davis Sr.; Lincoln (Stk.) at Monterey Trail; Bella Vista at Oak Ridge.

DIVISION 2

Tuesday's Games

Vacaville at Sacramento; Grant at Buhach Colony; Tracy at Del Oro; Antelope at River City; Benicia at Gregori; El Camino at Florin; Del Campo at Rocklin; Kimball at McNair.

DIVISION 3

Tuesday's Games

Natomas at Christian Brothers; Weston Ranch at River Valley; Oakmont at Patterson; Rosemont at Placer; Ceres at Rio Americano; Vista Del Lago at Modesto Christian; Inderkum at Manteca; Center at Vanden.

DIVISION 4

Friday's Play-in games

Hilmar 61, Mariposa 59; Los Banos 56, San Juan 55 .

Tuesday's Games

Hilmar at Bear River; Dixon at Sonora; Bret Harte at Ripon; Riverbank at Argonaut; Union Mine at Bradshaw Christian; Encina at West Campus; Liberty Ranch at Calaveras; Los Banos at Colfax.

DIVISION 5

Tuesday's Games

Forest Lake Christian at Central Catholic; Le Grand at Woodland Christian; Sacramento Waldorf at Elliot Christian; Foresthill at Big Valley Christian.

Thursday, Feb. 21

Central Catholic-Forest Lake Christian winner at Brookside Christian; Woodland Christian-Le Grand winner at Ripon Christian; Elliot Christian-Sacramento Waldorf winner at Capital Christian; Big Valley Christian-Foresthill winner at Turlock Christian.

DIVISION 6

Tuesday's Games

Sacramento Adventist at Victory Christian; Lodi Academy at Sacramento Country Day; Stockton Christian at New Life Christian; Trinity Prep at Valley Christian.

Modesto Bee is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service